Podsjećanja radi, ova ruska agencija je 22. januara donijela rješenje da se od 25. januara privremeno zabrani izvoz kruške iz RS u Rusku Federaciju. Naglašeno je da će se uvoz moći nastaviti nakon što kompletne pošiljke ovih proizvoda budu testirane i ispitane u laboratorijskim uslovima.
Staša Košarac, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, izjavio je u Sarajevu da nadležne entitetske institucije intenzivno rade na rješavanju ovog problema.
“Od 167 pošiljaka koje su otišle, samo su tri sporne. Karakterisati da je ministar kriv što se na nekoj voćki našla bolest, isto je kada biste ministra saobraćaja proglasili odgovornim što je neko preticao na punoj liniji”, rekao je Košarac.
Dok, međutim, u Ministarstvu poljoprivrede i šumarstva RS sugerišu da se radi o problemu koji je uklonjen nakon što je Rusija upozorila na pošiljke s neispravnim kruškama, ruska agencija tvrdi da se radi o sistemskom problemu na koji je više puta ukazivano.
U Federalnoj službi za veterinarsku i fitosanitarnu kontrolu Rusije, naime, naglašavaju da su vlasti BiH 21. decembra upozorene na “sistemske probleme” u vezi s kruškama uvezenim u Rusiju iz RS zaraženim Monilia fruktikolom, odnosno bolesti smeđe truleži. Vlasti BiH su, kako su dalje istakli na sajtu, upozorene da, ako se kršenje fitosanitarnih uslova na osnovu kojih je odobren izvoz kruške u Rusiju nastavi i ubuduće, Rusija će biti prisiljena da uvede restriktivne mjere.
“Uprkos tome, tokom fitosanitarnih kontrola pošiljaka koje su primljene iz entiteta RS ponovo su identifikovana tri slučaja proizvoda zaraženih smeđom truleži. S obzirom na te okolnosti, a s ciljem fitosanitarne zaštite voća i sprečavanja širenja opasne bolesti, Rosselkhoznadzor je smatrao da je neophodno uvesti restrikcije”, naglasili su oni.
U Ministarstvu poljoprivrede i šumarstva RS juče nam nisu odgovorili na upućena pitanja, a u saopštenju za javnost, koje su tim povodom dan ranije poslali, naglasili su da je održan sastanak, na kojem nisu prisustvovali predstavnici Ambasade Rusije, iako su bili pozvani.
U istom saopštenju ističu da je na problem o tri pošiljke ukazan u novembru prošle godine, a da nakon tog perioda više nije bilo vraćenih pošiljaka.
“RS u potpunosti razumije i podržava mjere fitosanitarne inspekcije Ruske Federacije kojima se štiti domaća poljoprivredna proizvodnja i domaće tržište. Spremni smo da odgovorimo na sva pitanja i da dostavimo sve podatke kojima raspolažemo kako bi se novonastala situacija analizirala i prevazišla u što kraćem roku. Nadležne institucije spremne su preduzeti sve potrebne mjere u cilju maksimalne predostrožnosti, kako bismo odgovorili svim zahtjevima i omogućili našim proizvođačima nesmetan izvoz poljoprivrednih proizvoda u Rusku Federaciju”, saopštili su oni.
U Ambasadi Rusije u BiH su za “Nezavisne” prokomentarisali da je Ambasada u stalnom kontaktu sa relevantnim institucijama BiH, te da aktivno radi na ovom pitanju.
“O konkretnim rezultatima obavijestićemo javnost na vrijeme”, rekli su nam oni.
Izvoznici koji su u Rusiju izvozili pomenutu krušku juče nisu bili raspoloženi za davanje izjava.
Oglasio se, međutim, Mirko Šarović, bivši ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, koji je rekao da je BiH u opasnosti da izgubi mogućnost izvoza kruške u Rusiju zbog, kako tvrdi, nemara i nerada trenutnog ministra Staše Košarca.
“BiH je u posljednjih nekoliko godina, zahvaljujući Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara, dobila dozvolu EU za izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda, pilećeg mesa, jaja, mesa u Tursku, te izvoz voća u Rusiju, a sada je u situaciji da ovo izgubi”, rekao je Šarović, a prenosi pres-služba SDS-a.
Prema podacima iz Ministarstva poljoprivrede RS, Republika Srpska u sezoni roda za 2020. godinu u Rusiju je izvezla 229 pošiljaka raznih vrsta voća, od čega je 167 pošiljaka kruške.
Nezavisne