Ruska nafta u BiH stiže preko Sicilije ili Pančeva

June 14, 2022, 2:52 pm

Bosna i Hercegovina (BiH) nema vlastitu rafineriju nafte i u cijelosti je zavisna od uvoza goriva koja su gotovo u potpunosti proizvedena preradom ruske nafte. BiH ne prijete nužno nestašice nakon sankcija Evropske unije (EU) Rusiji, ali rast cijena je izvjestan.

BiH se dizelom i benzinom opskrbljuje uglavnom iz četiri pravca – iz susjednih Hrvatske i Srbije, potom Italije te Grčke.

Gas nabavlja samo od ruskog “Gazproma” putem “Turskog toka”, navodi Radio Slobodna Evropa.

Milenko Bošković, predsjednik Udruženja prometnika naftnih derivata u entitetu Federacija BiH, kazao je da rafinerije iz spomenutih zemalja koriste gotovo u potpunosti rusku sirovu naftu.

“Rafinerija NIS (Naftna industrija Srbije) Pančevo je sto posto koristila rusku sirovu naftu. Biogoriva nam dolaze iz Mađarske (MOL), koja je u vlasničkom i partnerskom odnosu s INA i ti cjevovodi koji idu iz Rusije su izuzeti iz evropskih sankcija. INA rafinerija u Rijeci sirovu naftu dobija brodovima i ta nafta je djelomično ruska, ali nije u potpunosti. Imamo još najbližu evropsku rafineriju iz koje se znatno snabdijevamo, a to je ‘Lukoilova’ rafinerija na Siciliji. I ona je koristila rusku naftu”, pojasnio je Bošković.

Bošković je dodao da samo menadžment rafinerija zna kakav će udio biti nakon zapadnih sankcija prema Rusiji. Za rafinerije je to dio poslovne tajne.

Iz “Holdine BiH” su kazali da kao članica INA grupe osiguravaju opskrbu za svoja maloprodajna mjesta kao i za svoje veleprodajne klijente najvećim dijelom putem INA rafineriji u Rijeci.

“Rafinerija nafte Rijeka prerađuje naftu od marta i trenutačno radi najvećim mogućim kapacitetom. INA svojom proizvodnjom u Rafineriji nafte Rijeka doprinosi stabilnosti opskrbe jer osigurava dovoljne količine benzina za potrebe domaćeg tržišta. Također, INA osigurava opskrbu dizela dijelom iz vlastite proizvodnje, a dijelom s mediteranskog tržišta te kompanija ne ovisi o ruskoj nafti”, kazali su iz “Holdine”.

Dodali su da kupci INA ne treba da brinu jer kompanija na svim svojim maloprodajnim mjestima osigurava dovoljne količine svih vrsta derivata.

Lideri Evropske unije dogovorili su 31. maja plan za blokiranje više od dvije trećine uvoza ruske nafte, uz privremeno izuzeće za naftu koja dolazi naftovodima u EU, odnosno ruski naftovod koji opskrbljuje naftom Mađarsku, Slovačku i Češku.

Istovremeno su počeli razgovori o snažnijem korištenju Jadranskog naftovoda (“Janaf”) za dobavu nafte za Mađarsku, koja bi zamijenila naftu iz Rusije. Naftovod “Janaf” proteže se od naftnog terminala u Omišlju na Krku u Hrvatskoj do mađarske granice.

Njime se doprema nafta u Mađarsku i Srbiju. Kada sankcije 1. decembra stupe na snagu, biće prekinut dotok ruske nafte “Janafom” kojim će moći teći nafta sa, na primjer, Bliskog istoka.

Izvor: Nezavisne novine

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *