Zapadni mediji, poput “Voice of America”, ovakav potez Rusije tumače kao direktnu najavu da je Rusija “raskinula sa Zapadom u davanju podrške reformama BiH s ciljem ulaska u EU”.
S druge strane, Petar Ivancov, ruski ambasador u BiH, ističe da je pravo naroda u BiH da biraju koje integracije žele, ali da su razgovori o članstvu u EU “evidentno u zastoju”.
U razgovoru za “Nezavisne” Ivancov je, naime, rekao da su u zadnjih pet godina dvije evropske inicijative – butmirski proces i implementacija odluke “Sejdić i Finci” – bile neuspješne.
“Vi znate šta se desilo poslije Butmira – umjesto da razgovori dovedu do kompromisa, nastale su tenzije između narodâ i entiteta. A ni ova nova inicijativa (britansko-njemačka) ne nudi ništa konkretno osim toga da političari treba da potpišu neki dokument o nekom budućem evropskom napretku. Ako je to što ljudi BiH stvarno žele, Rusija nema ništa protiv”, naveo je on.
On smatra da bi BiH trebalo da se poveže i sa drugim zemljama – poput Kine, koja je, kako je rekao, snažno prisutna u energetici i izgradnji infrastrukture, Turske, za čije investicije tvrdi da se nalaze u svakom gradu, posebno u FBiH, i Rusije, podsjetivši da zahvaljujući ruskim kompanijama u BiH svake godine budžeti BiH i entiteta dobiju 250 miliona evra na osnovu poreza.
“Zato je moj prijedlog na sjednici UO PIC-a bio da ne treba da se ograničimo samo na evroatlantsku perspektivu, a posebno iz razloga što u PIC-u ne sjede samo evropske zemlje”, naveo je on, podsjetivši da je PIC “instrument implementacije Dejtonskog sporazuma, a ne evroatlantskih integracija”.
Naglasio je da nije dobio podršku za takvu inicijativu unutar UO PIC-a, zbog čega je Rusija izrazila neslaganje sa paragrafom kominikea PIC-a o evroatlantskim integracijama kao perspektivi BiH.
Ivancov je rekao da Rusija planira i dalje da investira na ove prostore, kao što je, kako je rekao, bila spremna da investira u “Južni tok”, za koji tvrdi da je propao zbog stava EU, a ne Rusije.
Pomalo tajanstveno, rekao je da “Rusija razmatra različite mogućnosti o kojima će govoriti kad za to dođe vrijeme”, a na naše pitanje da li integracije o kojima govori uključuju i političke, rekao je da “Rusija nije diktator da naređuje drugim zemljama šta da rade”.
“Uvijek postoje drugačiji izbori, pa i politički. Imati drugačiji politički izbor ne znači nužno nešto negativno. Različiti politički izbori diverzifikuju i partnere s kojim sarađujete”, zaključio je on.
Iz Ambasade SAD juče su kratko prokomentarisali da “SAD dijele uvjerenje građana ove zemlje da budućnost BiH jeste u društvenim, ekonomskim i političkim integracijama u evroatlantske institucije”.
Za mišljenje smo zamolili i Ambasadu Japana, s obzirom na to da je i ona članica UO PIC-a.
“Japan podržava sve procese koji su usmjereni ka ulasku BiH u evroatlantske integracije – EU i NATO”, odgovorili su nam iz japanske ambasade.
Nezavisne