Dodik je naglasio da Srpska u kontinuitetu razgovara sa ruskom stranom u vezi sa finansijskom pomoći, o čemu je u Rusiji donesena politička odluka, ali su tehnički detalji usporili cijeli proces.
“Naravno da ako je u pitanju državni kredit, prema procedurama, moramo da imamo saglasnost parlamenta BiH što, vjerujemo, ne bi dobili, a ne želimo da u tom smislu blamiramo ni Rusiju ni nas. S toga, tražimo tehničku mogućnost kako bi po istim ili nešto malo povećanim kamatama, a koje ne bi bile veće od tri do tri i po odsto dobijemo taj kredit, pa se traže tehničke mogućnosti plasmana”, rekao je Dodik na konferenciji za novinare u Banjaluci.
Predsjednik Srpske je podsjetio da je ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov rekao da je rezolucija o Srebrenici antisrpska i da oni ni ne misle da učestvuju u konsultacijama, te da će shodno svojim institucionalnim mogućnostima biti protiv i onemogućiti donošenje rezolucije u Savjetu bezbjednosti UN. /
U završnoj fazi pregovori o privatizaciji Banke Srpske
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da su u završnoj fazi pregovori o privatizaciji Banke Srpske i dokapitalizaciji od 300 miliona evra.
Dodik je naglasio da bi na ovaj način Srpska mogla da postane najstabilniji finansijski sistem u BiH i potpuno “oslobođena od reformskih očekivanja” međunarodnih finansijskih institucija.
On je danas na konferenciji za novinare u Banjaluci rekao da je za kupovinu Banke Srpske zainteresovana jedna finansijska organizacija sa Zapada.
“Nažalost, Srpska nema novca da pojača kapital Banke Srpske i na neki način smo na ovo primorani”, rekao je Dodik.
On je dodao da su direktno vlasti Republike Srpske u kapital te banke uložile 35 miliona KM, a da će za 74 odsto kapitala u toj banci dobiti tih 17 miliona evra i ostati vlasnici 25 odsto i nešto kapitala, čime bi Srpska mogla da utiče na kapitalne odluke u banci i možda kasnije dogovara prodaju svog dijela.
“Osim toga, kupac se obavezuje u privatizacionom ugovoru da u predviđenom roku dokapitalizuje banku i poveća njen kapital za 300 miliona evra, a bilo bi moguće da u tom iznosu govorimo o strukturisanju našeg duga i pomoći koju bi od te banke mogle da dobiju institucije Republike Srpske da bi mogle da održe svoju likvidnost”, rekao je Dodik.
Prema njegovim riječima, da bi potpuno bila likvidna i servisirala svoje dugove, Srpskoj je u ovom momentu nedophodno oko 150 miliona evra.
Treba ukinuti odluku o poskupljenju struje
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ocijenio je da bi odluku o poskupljenju struje trebalo ukinuti, donijeti novi zakon o električnoj energiji koji je već u formi prijedloga i izabrati nove članove Regulatorne agencije jer je sadašnjim istekao mandat, i tek onda staviti na dnevni red odluku o cijeni električne energije.
Dodik je naglasio da treba imati u vidu da je Srpske u fazi prilagođavanja novim standardima i novim pravilima liberalizacije tržišta električne energije, da je cijeli elektro sistem Srpske opterećen izdvajanjima za solidarne potrebe u vezi sa prošlogodišnjim poplavama, te da se vodilo računa da se eventualno poskupljenje ne desi u dramatično velikom obimu.
Prema njegovim riječima, Srpska godinama unazad ima najjeftini struju u regionu, a i eventualnim poskupljenjem koje je predloženo ta cijena bi ostala najniža u regionu.
Dodik je na konferenciji za novinare u Banjaluci naglasio da je prosječno domaćinstvo u Srpskoj trošilo oko 31 KM za potrošnju električne energije, a da bi, prema sada predloženom rješenju, to iznosilo oko 35 KM, dok se za korišćenje mobilnog telefona po korisniku, a kojih je više u jednom domaćinstvu, izdvaja oko 60 KM mjesečno.
Predsjednik Srpske je rekao da vlasti treba da pomognu onima koji su ugroženi padom standarda i podsjetio da je Vlada uvijek imala svoj program subvencija i pomoći onima koji su najugroženiji u tom sistemu, ali i da građani moraju da razumiju da je u pitanju održivost jednog cijelog sistema.
“Ne mogu da vjerujem da su neki bili skloni da prave toliku galamu u vezi sa najavom povećanja cijene električne energije koje je minimalno i koje u suštini jeste prilagođavanje”, rekao je Dodik.
On je podsjetio da se i cijena električne energije u Brčkom držala na istom nivou zahvaljujući Srpskoj, dok je u Federaciji BiH i “Elektroprivredni Herceg-Bosne” nekoliko desetina puta veća nego u Srpskoj.
RTRS