Predsednik Rusije Vladimir Putin obratio se na plenarnoj sednici međunarodnog foruma „Ruska energetska nedelja“ i poručio da su pokušaji Zapada da izoluje Rusiju propali, te da se zemlja nalazi na pravom putu.
Rusija neće propasti
Zapadne zemlje su već svesne da Rusija neće propasti.
– Zašto je to potrebno Evropi – da stvaraju sebi probleme u nadi da ćemo mi propasti? Mi nećemo propasti, tu je već sve jasno – i svima njima je jasno. Ne, upali su u tu priču i teraju dalje bez ikakvog analiziranja aktuelnih događaja.
Nikome se ne sviđaju opomene i pritisci kolektivnog Zapada – svi se bore za pravedniji svet.
– Svi se bore za pravedniji svet, svetski poredak, to je suština svih procesa koji se danas odvijaju u svetu. I sigurni smo da smo mi na pravom putu.
Ko je kriv za sukob na Bliskom istoku i gde je rešenje
– Bez rešavanja fundamentalnih političkih pitanja, od kojih je glavno formiranje suverene palestinske države sa prestonicom u istočnom Jerusalimu, nemoguće je rešiti problem u celini. Politika naseljavanja i niz drugih komponenti dovele su na kraju do eksplozije nasilja. Ovo što se dešava je strašno.
Strane u bliskoistočnom sukobu moraju, što je moguće više, izbegavati civilne žrtve.
–Ako su muškarci rešili da se bore, onda neka se bore, ali neka ostave na miru žene i decu. To se tiče obe strane.
Rusija smatra da su neosnovane optužbe protiv Irana u vezi sa zaoštravanjem sukoba na Bliskom istoku, dok postupci SAD pogoršavaju situaciju.
– Nije mi jasno zašto SAD prebacuju nosače aviona u Sredozemno more, šta nameravaju da rade, da bombarduju Liban? Ili su jednostavno rešili nekoga da zastraše? Međutim, tamo su ljudi koji se više ničega ne boje.
Generalno, problemi sa rešavanjem situacije na Bliskom istoku povezani su sa politikom SAD koje su rešile da sve same regulišu, zadovoljavajući „materijalne potrebe stanovništva“.
– U suštini, pokušali su da zamene rešavanje ključnih političkih problema nekakvom milostinjom.
–Stvoreni su mehanizmi za rešavanje situacije. Međutim, SAD su u poslednjih nekoliko godina zanemarile te mehanizme i odlučile da sve same regulišu. Nisu iskoristile te mehanizme.
Ukrajina dobija milijarde za tranzit ruskog gasa
Odustaju od našeg gasa. Pitanje je – zašto? Mi imamo dva gasovodna sistema preko teritorije Ukrajine. Jedan funkcioniše, tranzit radi, u Evropi dobijaju naš gas. Ukrajina je zatvorila drugu maršrutu. Ali, vidite, ona svakog meseca dobija od Evrope četiri, pet milijardi dolara – nešto i iz SAD, ali dobar deo od Evrope.
Evropi nedostaje zdrav razum
Evropa bi jednostavno mogla da kaže – brzo otvorite maršrutu, to nam treba da podržimo našu ekonomiju. Ne. Zašto se gas može transportovati u Evropu jednom maršrutom, a drugom ne? Zašto se neke evropske ekonomije ponašaju tako, uključujući nemačka – nema razumnog objašnjenja.
„Severni tok 2“ vodi direktno u Nemačku. Jedan krak nije oštećen, to je 27,5 milijardi kubnih metara godišnje, dovoljno je samo „pritisnuti dugme“. Za to je neophodna odluka nemačke vlade. Oni više dole da kupuju sve po 30 odsto višoj ceni i da ne koriste naše energente. Znači, njihov izbor je da kupuju 30 odsto skuplje od Sjedinjenih Američkih Država, a tamo se samo raduju.
Zapad uneo haos na globalno tržište energenata
Postupci nekih naših kolega, zapadnih elita unele su nered na globalno energetsko tržište, uključujući tržište nafte. Negativne posledice takvih politizovanih koraka utiču na celokupnu svetsku ekonomiju. Sada će to morati da se popravlja.
Antiruske sankcije potkopale evropsku ekonomiju
Evropske zemlje su faktički odustale od naših energenata. Ne u potpunosti, ali pokušavaju to da urade – da odustanu od naših energenata koji su dugi niz godina obezbeđivali ekonomsko i društveno blagostanje EU. Oni sada preplaćuju isporuke nafte, naftnih derivata, gasa, zbog čega je privreda Evropske unije na nuli, dok je industrijska proizvodnja od marta ove godine u minusu.
Rusija će utrostručiti proizvodnju gasa
Rusija ima ogromne planove po pitanju tečnog prirodnog gasa. U narednoj deceniji proizvodnja gasa bi trebalo da se utrostruči – na 100 milion tona godišnje. Planirani obim investicija premašuje šest biliona rubalja. Veoma je važno da ruski projekti realizuju svoju konkurentsku prednost na tržištu, uključujući efikasnu logistiku.
SPUTNJIK