Rusija ima ogromne rezerve litijuma koji je neophodan za proizvodnju baterija za električna vozila i uskoro će pokrenuti proizvodnju ovog metala.
“Rusija će u potpunosti pokriti svoju domaću potražnju za retkim zemnim metalima do 2030. godine, dok će industrijske potrebe za litijumom biti zadovoljene još ranije“, izjavio je potpredsjednik ruske vlade Denis Manturov.
U intervjuu novinskoj agenciji Interfaks, Manturov je istakao da Rusija posjeduje jedne od najvećih svjetskih rezervi minerala, uključujući retke i rijetke zemne metale.
“Mi smo drugi u svetu posle Kine. Domaća sirovinska baza je sposobna da zadovolji sadašnje i buduće potrebe ruske industrije, uključujući puštanje u rad novih ležišta i izgradnju najkompletnijeg ciklusa prerade sirovina“, rekao je Manturov koji na čelu Ministarstva industrije i trgovine, prenosi Interfaks.
Rusija će staviti fokus na proizvodnju litijuma jer zemlja želi da postane jedan od vodećih svjetskih proizvođača “bijelog zlata” i “nema problema sa preradom” metala, rekao je ruski zvaničnik, prenosi Bizportal.
“Imamo neophodne kapacitete za preradu litijuma u nekoliko fabrika. Ukupan obim proizvodnje litijuma će u potpunosti pokriti domaću tražnju do 2025. godine, a do 2030. godine biće dovoljno količina i za izvoz“, naveo je potpredsjednik ruske vlade.
Potražnja za litijumom raste iz godine u godinu širom svijeta, jer se koristi za proizvodnju baterija koje su od vitalnog značaja za većinu potrošačke elektronike i električnih vozila.
Ujedinjene nacije smatraju litijum “stubom ekonomije bez fosilnih goriva“ jer se očekuje da će biti primarni način skladištenja energije u čistim energetskim mrežama budućnosti.