Rusi možda i dalje imaju ugled velikih ljubitelja žestokih pića, ali je konzumiranje alkohola u njihovoj zemlji opalo za 43 odsto od 2003. godine, saopštila je danas Svjetska zdravstvena organizacija (SZO).
SZO je objavila da je smanjenje rezultat mjera koje su uvedene tokom vladavine predsjednika Vladimira Putina, uključujući restrikcije prodaje alkohola i promovisanje zdravog načina života.
“Ruska Federacija odavno je smatrana za jednu od zemalja u kojoj se alkohol pije najviše u svijetu. Međutim, ovaj trend je prekokrenut u prethodnim godinama”, navodi se u dokumentu i dodaje da je alhokol bio značajan faktor u velikom broju smrtnih slučajeva tokom devedesetih.
Studija je pokazala da je konzumiranje alkohola po glavi stanovnika umanjeno za 43 odsto od 2003. do 2016. godine i da je naročito opala upotreba nelegalnog alkohola, prenio je AFP.
Autori istraživanja kažu da je ovaj trend faktor u povećanju očekivanog životnog vijeka, koji je 2018. godine dostigao rekordnih 78 godina za žene i 68 godina za muškarce.
Početkom devedesetih, očekivani životni vijek muškaraca bio je samo 57 godina.
Posljednji sovjetski lider Mihail Gorbačov vodio je kampanju protiv alkohola uz djelimičnu prohibiciju, koja je umanjila konzumiranje od sredine osamdesetih do 1990. godine.
Poslije raspada Sovjetskog Saveza, konzumiranje alkohola je naglo povećano i nastavljeno je na visokom nivou do početka dvijehiljaditih.
Rusija je pod Putinom uvela mjere poput zabrane prodaje alkohola poslije 23.00 časa, povećanja minimalne cijene žestokih alkoholnih pića i zabrane reklamiranja.
Nezavisne novine