– Pravda je spora, ali dostižna. Nakon šest mjeseci administrativne borbe opština Drvar postigla je da se realizuje prvi zahtjev, a to je da se nelegalno deponovanih 300 tona otpada odveze iz naše opštine – istakla je Runićeva.
Ona je dodala da će opština Drvar nastaviti tražiti od nadležnog tužilaštva da budu pronađene i kažnjene osobe odgovorne za štetu koju je opština Drvar pretrpila.
– Šteta je ogromna, u doba pandemije nama je uvezen otpad iz najzaraženijih područja, otežana nam je ionako teška ekonomska situacija, građani su bili uznemireni, a ekološki čista sredina je postala zagađena – istakla je Runićeva.
Ona je navela da je mjesecima lično trpila lažne i neosnovane optužbe.
– Istrajaćemo u ovoj borbi do kraja dok god se ne pronađu odgovorni i dok se opštini Drvar ne namiri šteta. Kantonalno ministarstvo do danas nije poništilo nezakonito izdato rješenje, sud do danas nije ispravio netačnu adresu iz registracije firme iako smo u zakonskom roku podnijeli žalbu – rekla je Runićeva.
Ona je najavila tužbe prema licima i institucijama odgovornim za agoniju građana Drvara.
– Drvar je prepoznatljiv po ekološkim kapacitetima, želimo da se razvijamo na osnovi prirodnih resursa, da čuvamo naše šume i vodu. To nam je jedino ostalo i za tu svetinju ćemo se uvijek istrajno boriti i tužićemo one koji su odgovorni za agoniju građana Drvara uzrokovanu nelegalno deponovanim otpadom iz Italije – rekla je Runićeva.
Iz Federalnog urbanističko-ekološkog inspektorata Srni je potvrđeno da će otpad iz Drvara biti odvezen narednih dana.
Iz Inspektorata su dodali da je u toku faza potpisivanja ugovora o realizaciji projekta odvoza otpada.
Preduzeće “Krom reciklaža” iz Drvara uvezlo je, početkom jula, u BiH ukupno 294.574 kilograma tekstilnog otpada u vrijednosti od 16.125 KM.
U Drvaru je u krugu nekadašnje firme “Grmeč” nelegalno deponovano oko 300 tona tog otpada.