Kiša koja danima pada, možda vam kvari raspoloženje. Ipak, ako drugog izbora nemate nego da ostanete u svom toplom domu, i ove sedmice preporučujemo vam knjige uz koje možete da upotpunite svoje vrijeme. Preporuke stižu iz prnjavorske Narodne biblioteke.
„SENKA VETRA“ KARLOS RUIS SAFON
Ljubitelji dobrih romana sigurno su bar jednom čuli za ime Karlos Ruis Safon. Moderni španski pisac autor mnogih bestselera preminuo je prošle godine u 56. godini života. Rođen je u Barseloni, a o njoj je najviše i pisao. Njegove knjige su stekle kultni status među ljubiteljima fantastike. Knjiga koja ga je proslavila širom svijeta i koja je uvrštena na spisak od 100 najboljih knjiga u poslednjih 25 godina na španskom jeziku je Senka vetra, upravo ona je naša preporuka za ovu nedjelju.
„Za ovu nedjelju smo spremili Karlosa Ruisa Safona, „Senka vetra“ prva knjiga iz edicije o Groblju zaboravljenih knjiga. Taj roman je nastao 2001. godine, 2004. godine je preveden na engleski jezik i odmah je proglašen za najprodavaniji roman koji je van engleskog govornog područja, takođe u Njemačkoj za najprodavaniji roman van njemačkog govornog područja. Karlos Rusi Safon je proglašen za jednog od najčistijih savremenih španskih pisaca.
Nevjerovatan roman, nevjerovatna edicija od pet knjiga. Radi se o vremenu Barselone 1945. godine prema naprijed i onda se istorijski vraća u 1919. godinu. Nevjerovatan prikaz Barselone tog doba, ljudi, kulture, uopšte tih nekih političkih zbivanja koji su se desili između 1919. i 1945. godine u Španiji“, preporučuje nam Dušan Marić, v.d. direktora Narodne biblioteke u Prnjavoru.
„IZNUĐIVAČ“ DŽON GRIŠAM
Ako volite pravne trilere ovo je prava knjiga za vas. Druga preporuka bi bila uzbudljivi roman „Iznuđivač“ poznatog pisca Džona Grišama.
„Grišam je po struci pravnik, čak je jedno vrijeme bio zastupnik u skupštini države Misisipi. „Iznuđivač“ je jedan njegov roman koji govori o mladom advokatu koji je ni kriv, ni dužan završio u zatvoru na deset godina, izgubio je porodicu, posao, licencu i sve ostalo i jedini je čovjek koji ima podatke o ubistvu jednog saveznog suca, tj. petog samo u istoriji suca Amerike koji je ubijen“, rekao nam je Marić.
Književni trileri su jako primamljivi čitaocima, ističe Marić, a mi smo pitali i zbog čega?!
„Nekako najuzvudljiviji su, najnapetiji, i prvenstveno dosta savremenih trilera vezuju dosta fikciju i istoriju u isto vrijeme ili fiktivni likovi sa stvarnim lokacijama i to je jako zanimljivo čitaocima. Čak imamo domaće autore koji rade tako nešto, na primjer Vanja Bulić je jako čitan, jer u njegovim knjigama imamo određene istorijske činjenice, ili istorijska mjesta, poput nekog manastira, dok je ostalo fikcija. Tako da je ljudima nekako lakše pročitati i lakše naučiti i spoznati našu istoriju kroz tako nešto“, odgovorio nam je Dušan i dodao da u se i prnjavorska biblioteka može pohvaliti mnoštvom takvih naslovima.
IZLOŽBA PERIODIKE SA KRAJA XIX I POČETKA XX VIJEKA
A pored preporuke književnih naslova, mi vam preporučujemo još nešto. Naime posjetioci prnjavorske biblioteke u proteklih nekoliko dana u okviru prostorija biblioteke imali su na uvid razna novinska izdanja sa kraja 19 vijeka. Bosanska vila, Bačvanin, Neven, Golub, Zora samo su neki od naslova zbirke periodike u posjednu Narodne biblioteke. Nakon ove izložbe, od utorka 12. oktobra, na uvid će biti predstavljena novinska izdanja sa početka 20. vijeka.
„Htjeli smo čisto da izvadimo iz naše arhive da pokažemo ljudima šta mi to imamo, ljudima koji se bave istorijom i koji žele da vide uopšte kakav je tada bio način štampe, prelome stranica, nevjerovatnu grafiku koja je postojala u to vrijeme. Nevjerovatni podaci, kao na primjer smrtovnica književnika i vojvode Marka Miljanova, pa konkurs za prvu Nobelovu nagradu 1901. godine, zatim već 1902. godine kraljevina Švedska počinje da se finansira, tako da ima dosta zanimljivih stvari.
Od utorka krećemo sa izložbom periodike prve polovine 20. vijeka, a kada to završimo, do tad ćemo se truditi da kompletiramo sve brojeve lista „Naš zavičaj“ i da napravimo jednu posebnu izložbu ovog lista sa svim njegovim istorijskim prekidima koje je imao, tamo od 70-ih godina, pa početkom 90-ih, pa sad od dvije hiljade i neke godine pa sve do danas“, uputio nas je Dušan Marić.
Nemojte da vam kišni dani budu izgovor da ne svratite u biblioteku, kako bi za sebe izabrali dobru knjigu, ali odvojite koji minut i pogledajte ovo novinsko blago koje prnjavorska biblioteka nudi na uvid.
Holbruk Džekson je još onomad rekao „Nikad ne odgađaj do sutra knjigu koju možeš pročitati danas.”
Pogledajte prilog
TV K3