Iako je rizik za pojavu ebole u Republici Srpskoj i dalje vrlo nizak, pripremljeno je i uputstvo za osnivanje karantina i stavljanje u karantin osoba koje su u skladu sa epidemiološkom procjenom bile u rizičnom kontaktu sa osobom za koju se sumnja ili je potvrđeno oboljenje izazvano virusom ebole.
Institut je u kontinuiranoj komunikaciji sa svim domovima zdravlja u čijim opštinama se nalaze osobe pod epidemiološkim nadzorom koje dolaze iz zemalja pogođenih epidemijom ebole, saopšteno je iz ove ustanove.
U Institutu najavljuju dalje praćenje epidemiološke situacije o kretanju ebole i preduzimanje svih aktivnosti radi kontrole ove bolesti, te blagovremeno dostavljanje informacija stanovništvu.
Nakon proglašenja epidemije ebole u zapadnoj Africi, Institut za javno zdravstvo Republike Srpske, u saradnji sa Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite, preduzeo je sve potrebne mjere u skladu sa preporukama Svjetske zdravstvene organizacije.
Odmah je formiran tim za izradu Akcionog plana za kontrolu ebole i organizovano više sastanaka za izradu Akcionog plana za kontrolu ove bolesti.
Obezbijeđen je set preporuka, uputstava i informacija koje su distribuisane na sve granične prelaze, zdravstvene ustanove, koje se odnose na putnike u međunarodnom saobraćaju i na službena lica koja vrše kontrolu ulazaka osoba iz susjednih zemalja.
Pripremljen je i distribuisan i plakat kojim se obavještavaju putnici koji ulaze u Republiku Srpsku, a dolaze iz Afrike i zemalja u kojima je registrovana ebola, da to i naglase službenom licu na graničnom prelazu da bi dobili sva neophodna uputstva i preporuke u vezi sa daljim postupanjem.
Edukacija će trajati do četvrtka, 30. oktobra.