Grupa roditelja djece koja pohađaju privatne predškolske ustanove uputili su dana saopštenje za javnost koje prenosimo u cijelosti:
“Nakon malo duže od šest mjeseci aktivne borbe za izjednačavanja prava djece na teritoriji Grada Banjaluka, roditelji djece koja pohađaju privatne predškolske ustanove kažu da su obmanuti i ignorisani i od strane Gradske uprave, ali i Skupštinske Grada.
Naime, juče je isplaćena subvencija za juli 2024. godine, koja je prema odluci Gradonačelnika, objavljenoj i u Službenom glasniku BL, trebala da iznosi 100,00 KM, odnosno 300,00 KM za dvoje djece u privatnoj predškolskoj ustanovi, međutim isplaćeno je samo 60,00 KM, kao i do sada. Do juče je za ovu godinu isplaćeno šest subvencija, a na osnovu prethodnih izjava gospodina Kresojevića, u ovoj godini subvencije se isplaćuju u mjesecu za taj mjesec, što znači da je jučerašnja subvencija bila za jul mjesec i da odluka o povećanju subvencija nije ispoštovana i roditelji žele da znaju zbog čega. Takođe, kako predstavnici Gradske uprave ne bi mogli da kažu da je jedna od ranije isplaćenih subvencija ustvari dug za prošlu godinu, naglašavamo da su upravo predstavnici Gradske uprave u nekoliko navrata rekli kako bez usvajanja rebalansa budžeta za 2023. godinu, nije moguće isplatiti dug od tri subvencije za 2023. godinu.
Kako smo već daleko u 2024. godini, više ni ne vjerujemo da će dug iz 2023. godine biti isplaćen, ali od svojih prava ne odustajemo.
U ponedjeljak je zatvoren konkurs za upis djece u predškolske ustanove u okviru JU Centar za predškolsko obrazovanje i vaspitanje, na koji je pristiglo 2700 zahtjeva, a mjesta ima samo za 400 djece. Da li Gradska uprava, Skupština Grada i JU Centar imaju plan kako da riješe očigledan nedostatak trenutnih kapaciteta i potražnje za upis djece u državne predškolske ustanove.
Iz Gradske uprave su najavili da će do oktobra izgraditi tri nove predškolske ustanove, odnosno izgraditi dodatni kapacitet za 500 djece i dali obećanje roditeljima djece koja su pohađala privatni vrtić Zvjezdica, da će ukoliko ne prihvate novo neosnovano poskupljenje, njihova djeca od oktobra najkasnije imati obezbjeđeno mjesto u novim vrtićima u okviru JU Centar. Međutim, izgleda da je ovo još jedna laž, jer je Gradska uprava raspisala Javni poziv u kojem traži adekvatan prostor za najam za predškolsku ustanovu. Na osnovu informacija iz javnog poziva troškovi iznajmljivanja će iznositi najmanje 14000,00 KM mjesečnom, a zakup je planiran na 20 godina, što znači ukupno najmanje 3360000,00 KM. Ovo su ogromna sredstva koja se uzimaju iz džepova građana, i ovim sredstvima se mogao izgraditi obvjekat koji će ostati u vlasništvu Ju Centar.
Tema subvencija za private vrtiće se odavno trebala naći na dnevnom redu Skupštine Grada, ali I pored raznih obećanja, i sa jedne i sa druge strane, to se nije desilo. Pravi razlog ne znamo, samo znamo da i jedna i druga strana okrivljuju jedni druge i da nas i našu djecu koriste u cilju političkog “prepucavanja” i u cilju skupljanja predizbornih poena, što im za sada ide jako lose. Još jednom pozivamo I predstavnike Gradske uprave I rukovodstvo Skupštine Grada da nađu druge teme za političke sukobe, a da za naš problem, koji je odavno postao egzistencijalni, nađu zajednički stav, odnosno rješenje I to u što kraćem roku i da ispoštuju barem ono što već mjesecima obećavaju.
Da u ovom sektoru postoji niz ozbiljnih problema govori i činjenica da trenutno na Birou za zapošljavanje na teritorije kompletne Republike Srpske ima samo 5 vaspitača, što znači da I ukoliko se otvore nove predškolske ustanove, bilo državne/gradske ili private, nedostaje kadar koji po Zakonu može da radim u tim ustanovama, što znači da njihovo otvaranje neće biti moguće ili će se otvaranjem novih zatvoriti stare predškolske ustanove. Ovo je ozbiljan problem I ovim putem pozivamo nadležno Ministrastvo da u što kraćem roku omogući I organizuje prekvalifikaciju sličnih zanimanja, u suprotnom naša djeca će uskoro završiti na ulici.
Nedostatak kadra takođe utiče I na rast cijena boravka djece u privatnim predškolskim ustanovama, što opet negativno utiče na budžet roditelja, odnosno porodica. Naime, kako bi zadržali vaspitače i bili konkurentni javnim predškolskim ustanovama, private predškolske ustanove nemaju izbora nego podići cijene boravka kako bi obezbijedili plate približne platama u javnim vrtićima I zadržali kadar koji imaju.
Na osnovu gore svega navedenog neophodno je da se svi nivoi vlasti (Vlada RS, odnosno Ministarstvo i predstavnici lokalnih vlasti) pod hitno zajedno angažuju i nađu sistemska rješenja za problemew u ovoj oblasti.
Grupa roditelja djece koja pohađaju privatne predškolske ustanove”