Na uputstvu koje kupci u prodavnici pirotehničkih sredstava dobijaju jasno piše da je prodaja maloljetnicima zabranjena. Zakonski jeste tako, ali kupuju ih roditelji svojoj djeci, pa s obzirom na to da djeca biraju, kao da su ih baš oni i kupili.
Majka sa djecom nije bila raspoložena da govori pred kamerom, ali smo se uvjerili da su se poprilično dobro opremili za bombastični doček Nove godine.
Kako se približava Nova godina, prodavnice pirotehnike su sve punije, ali se petarde ipak manje kupuju nego ranije, tvrde zaposleni. Dosta se smanjila prodaja petardi, jer su ljudi svjesni da je to opasno i onda kupuju bokseve.
– Ljepši je vatromet nego pucanje petardi, a i zbog toga što je opasno i zbog životinja. Podignuta je svijest o tome – kaže Kristina Petrović, pirodizajner.
Ono što je u prodavnici, mogu da kupe punoljetni i nema drugih posebnih uslova. Svaki proizvod je prije nego što se našao u prodaji atestiran, ali se sa barutom nikad ne zna, tako da treba pažljivo čitati uputstva. Ukoliko se pirotehnika ne koristi na odgovarajući način, rizikuju se ozbiljne povrede.
– Te povrede mogu da budu naizgled bezazlene, kao što su manje opekotine, ali mogu da se zadobiju ozbiljne povrede šake, da se izgubi dio prsta ili čak svih prstiju šake – naglašava dr Đorđe Kravljanac, upravnik Klinike za dečju hirurgiju Instituta za majku i dijete.
Mogu se zadobiti povrede oka, takođe i bubne opne i veoma ozbiljne opekotine.
– Mi svake godine u prosjeku imamo negdje između desetoro i petnaestoro dece koja zadobiju povrede pirotehničkim sredstvima – dodaje dr Kravljanac.
Prema njegovim rečima, u proteklih pet godina takve povrede zadobilo je pedeset osmoro dece.
Prošle godine je za vrijeme novogodišnjih praznika troje dece završilo u bolnici zbog povreda od pirotehničkih sredstava. Neka od njih bacala su petarde u društvu roditelja, prenosi Blic.