Roboti zamjenjuju roditelje u Kini – mali android “iPal” ima svijest osmogodišnjaka, košta 1.400 dolara, govori dva jezika, daje lekcije iz matematike, priča viceve i komunicira sa djecom putem ekrana tableta na svojim prsima.
Kineski inžinjeri projektovali su uređaj koji se ponaša kao osmogodišnje dijete, a zadatak mu je da “skine teret” sa leđa zaposlenih kineskih roditelja.
Ovaj čovjekoliki robot visok je kao petogodišnje dijete, kreće se i pleše na točkovima, a oči mu prepoznaju ukućane pomoću tehnologije za prepoznavanje lica.
Robot nudi pomoć u obrazovanju i društvo usamljenoj djeci, kao i malo mira odraslima, koji mogu daljinski da pričaju sa djecom i da ih posmatraju putem “iPalovog” ekrana.
Aplikacija na smartfonu direktno povezuje roditelje sa malim robotom.
Ovaj kineski robot samo je jedna od brojnih novih tehnologija predstavljenih na azijskom Sajmu potrošačke elektronike u Šangaju – navode naučni portali.
Namjera je da robot pravi društvo djeci – navode iz komapnije “AvatarMajnd Robot Tehnolodži” iz istočnog kineskog grada Nanjinga.
Iako bi “iPal” mogao ponuditi bolji uvid u budućnost vaspitanja djece, on, istovremeno, postavlja ozbiljna pitanja o posljedicama korištenja robota u toj oblasti.
Noel Šarki, profesor emeritus robotike i vještačke inteligencije na univerzitetu u Šefildu upozorava da postoje značajne opasnosti ako roboti odgajaju djecu.
– Oni nemaju osjetljivost ni razumijevanje potrebno za vaspitavanje djece. Robot ne može zamijeniti vaspitača – on je samo društveni robot – zaključuje Šarki.
Srpskainfo