Bliži se 23. maj i sjednica Generalne skupštine Ujedinjenih nacija na čijem dnevnom redu će se naći i Rezolucija o Srebenici.
Nakon što je glasanje o rezoluciji o Srebrenici odgođeno nekoliko puta, sporna rezolucija u četvrtak bi se trebala naći na dnevnom redu Generalne skupštine Ujedinjenih nacija.
Kako se približava četvrtak, tako se politička situacija u BiH dodatno usložnjava. Dok Bošnjaci aktivno lobiraju za njeno usvajanje, iz Srpske upozoravaju – Rezolucija o Srebenici nelegalno je pokrenuta inicijativa koja će dovesti do ubrzanog raspada Bosne i Hercegovine. Genocida u Srebrenici kaže Dodik, nije bilo.
“Pozivam sve Srbe da ignorišu tu temu. Naš stav je jasan, nelegalno pokrenuta inicijativa. To je samo muslimanski hir u BiH. Nije bilo odluka niti jednog organa u BiH. To je unilateralni krivični čin”, kaže predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Dok zapadne sile javno zagovaraju suživot svih naroda u BiH, iza kulisa lobiraju za usvajanje sporne rezolucije.
Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović kaže, ogromna mašinerija stoji iza priče o rezoluciji, koja u kontekstu aktuelnih globalnih dešavanja, služi kao tačka pomirenja.
Rezolucija o Srebrenici koristi se za ugrožavanje mira u BiH, ali i prava srpskog naroda i Republike Srpske na postojanje, stav je predsjenika Narodne skupštine Srpske Nenada Stevandića.
A kolektivni stav srpskog naroda u Njujorku zastupa predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.
Šef srpske diplomatije Marko Đurić kaže da se u Njujorku dva dana prije sjednice vodi velika i snažna borba.
Dok u Njujorku traju diplomatske aktivnosti i lobiranje za usvajanje odnosno ne usvajanje sporne rezolucije, o svemu se oglasio i svjetski stručnjak za pitanje genocida Efraim Zurof. Upozorava, usvajanje ovog dokumenta veoma brzo moglo bi da proizvede niz novih odluka kojim bi bio obesmišljen i sam termin genocid.
“Riječ je o veoma lošoj odluci koja bi vodila u čitav niz drugih, sličnih. I to je veoma loše. Verujte mi, ukoliko ova rezolucija prođe, u pitanju su sedmice ili meseci u kojim će i druge države učiniti isto. Na ovaj način se nepotrebno stvaraju nove krize za opisivanje događaja koji nisu genocide. Genocid je jasno definisan i apsurdno je tvrditi da se u Srebrenici jula 1995. godine dogodio genocid”, kaže stručnjak za pitanje genocida Efraim Zurof.
Sjednica Generalne skupštine UN na kojoj bi trebalo da bude razmatran prijedlog rezolucije o Srebrenici biće održana u četvrtak, 23. maja.
Glasanje o rezoluciji odgađano je nekoliko puta.
Tog, dana u Srebenici će biti održana i sjednica Vlade Republike Srpske, na kojoj će biti doneseni zaključci. Zvaničnici Srpske položiće cvijeće i vijence na srpsko groblje u Bratuncu.
Iako je poslat zahtjev za posjetu delegacije Srpke i polaganje vijenaca u Memorijalnom centru Potočari, odgovora još uvijek nema.
TV K3