Rezolucija o Srebrenici usvojena sa samo 84 glasa: Evo kako je moguće da manjina preglasa većinu

May 24, 2024, 11:00 am

Ujedinjene nacije broje 193 države punopravne članice, a Rezolucija o Srebrenici u Generalnoj skupštini usvojena je sa samo 84 glasa. Na istoj sjednici protiv Rezolucije je bilo 19 država, a uzdržanih 68.

Dakle, zbir protivnika i uzdržanih članica je 87 i veći je od broja pristalica Rezolucije.

Kako je to moguće?

Profesor ustavnog prava, Milan Blagojević, kaže da je jučerašnju Rezoluciju o Srebrenici Generalna skupština UN donijela ubjedljivom manjinom glasova u odnosu na ukupan broj država članica UN, jer je od ukupno 193 države koje su članice UN samo njih 84 glasalo za tu rezoluciju.

–To je apsurd koji je sadržan u članu 18 Povelje UN. Tim članom je propisano da se prilikom glasanja u Generalnoj skupštini UN računaju samo glasovi onih država koje su glasale za ili protiv, a ne i uzdržani, pod uslovom da sjednici Generalne skupštine UN prisustvuje najmanje polovina od ukupnog broja država članica, to jest najmanje 97 država. Juče je sjednici Generalne skupštine UN prisustvovala 171 država.Dakle, postojao je kvorum za glasanje, u kojem je 84 glasalo za, 19 protiv, a 68 je bilo uzdržanih – objašnjava Blagojević za Srpskainfo.

-Ali, odlučivši se za takav način glasanja, propisan u članu 18 Povelje UN, Generalnoj skupštini i sponzorima rezolucije je promaklo da su time u stvari odlučili i da rezolucija o Srebrenici ne spada u važna pitanja UN. Naime, saglasno članu 18 Povelje UN, jučerašnjem načinu glasanja ima mjesta samo ako Generalna skupština UN prethodno odluči da se ne radi o važnom pitanju nego o temi koja spada u „ostala“ pitanja. Ovo je tako zato što je u članu 18 Povelje UN propisano da je za usvajanje odluke o „važnim“ pitanjima potrebna 2/3 većina glasova za, dok je kod „ostalih“ pitanja potrebna obična većina kojom je juče glasala Generalna skupština UN. I tako je upravo time Generalna skupština juče odlučila i da rezolucija o Srebrenici ne spada u važna pitanja u UN – naglašava Blagojević.

Prekršena Povelja UN

-Savjet bezbjednosti preko 30 godina u kontinuitetu sve do danas na osnovu Poglavlja VII Povelje UN obavlja svoje zadatke održavanja mira u BiH i u obavljanju tih zadataka do danas je donio preko 40 rezolucija kojima je preduzeo brojne mjere i radnje u BiH. Iz tih razloga Generalnoj skupštini UN je članovima 10, 11 i 12 Povelje UN zabranjeno da donosi bilo kakve odluke o bilo kojem pitanju vezanom za BiH, sve dok Savjet bezbjednosti obavlja prema BiH svoje navedene zadatke – dodaje Blagojević.

Kako je uprkos tim zabranama Generalna skupština UN juče ipak donijela rezoluciju o Srebrenici, taj akt je suprotan Povelji UN kao vrhovnom propisu međunarodnog prava, kaže prof. Blagojević.

(Srpskainffo – FOTO: SARAH YENESEL/EPA)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *