Mešić je pozvao poslanike da prihvatanjem rezolucije daju doprinos izgradnji demokratskog, otvorenog i pravednog društva u BiH. On kaže da će se usvajanjem rezolucije BiH pridružiti zajednici zemalja koje su slčine akte već donijele u svojim parlamentima.
Sadik Ahmetović (SDA) ocijenio je da je došlo vrijeme da parlament BiH, 20 godina nakon zločina u Srebrenici, usvoji ovakav dokument. On kaže da su žrtve zločina u Srebrenici u Sarajevu poprilično zaboravljene.
Saša Magazinović (SDP) smatra da je usvajanje rezolucije civilizacijski čin, čime će se BiH pridružiti Evropskom parlamentu i Savjetu bezbjednosti UN u osudi zločina.
Zaim Backović smatra da rezolucija predstavlja “osudu zločina u cijeloj BiH”, a ne “matrica etničkog i nacionalnog”, navodeći da je tačno da su se ratni zločini dešavali na cijelokupnoj teritoriji BiH.
Poslanik A-SDA Jasmin Emrić rekao je da ova stranka podržava donošenje ovakve rezolucije, pojasnivši da svoje političko djelovanje ova partija želi da usmjeri na osiguranje trajnog mira i perspektivnog društva u BiH.
Bećirović je pojasnio da su obavljene konsultacije sa mnogobrojnim udruženjima pri izradi rezolucije koja treba da bude “civilizacijski i moralni gest najvišeg zakonodavnog organa BiH” i koja ne dijeli žrtve zločina u BiH.
Poslanik SDS-a Aleksandra Pandurević smatra da će rasprava o ovoj temi ostaviti posljedice na život u Srebrenici.
“Žrtve ove rasprave biće ljudi u Srebrenici i Bratuncu među koje ćemo unijeti nove tenzije”, smatra ona.
Poslanik SBB-a Mirsad Đonlagić naveo je da su i zemlje regiona usvojile slične rezolucije.
Nezavisne