Globalna prodaja toplotnih pumpi porasla je za 11 odsto prošle godine i za rekordnih 40 odsto u Evropi, podaci su Međunarodne agencija za energiju (IEA).
Prodaja toplotnih pumpi, ekološki čistog načina grijanja, podstaknuta je povećanom podrškom politikama i podsticajima u svjetlu visokih cijena prirodnog gasa i napora da se smanji emisija gasova s efektom staklene bašte.
“Globalna prodaja toplotnih pumpi, tehnologije koja je ključna za dekarbonizaciju grijanja zgrada, drugu godinu zaredom bilježi dvocifren rast”, pokazala je analiza IEA.
U Evropi je prodaja toplotnih pumpi zabilježila rast od 40 odsto, sa tri miliona prodatih jedinica. Prodaja modela vazduh-voda, koji su kompatibilni sa radijatorima i sistemima podnog grijanja, porasla je za 50 odsto.
Evropa je najteže pogođena aktuelnom globalnom energetskom krizom, pogoršanom manjim dotokom gasa iz Rusije u region. Cijene prirodnog gasa u Evropi dostigle su rekordno visoke nivoe zbog poremećaja u snabdijevanju, što je dovelo do toga da region smanji potražnju za gasom i koristi nove alternativne izvore i tehnologije poput toplotnih pumpi.
Njihova prodaja u Kini, najvećem svjetskom tržištu toplotnih pumpi, ostala je ista, dok je kupovina u SAD premašila kupovinu gasnih peći.
Kina je najveći proizvođač i izvoznik ove tehnologije, proizvodi 40 odsto toplotnih pumpi širom svijeta, a najveći dio izvoza ide u Evropu.
Prema analizi, u Australiji i Novom Zelandu toplotne pumpe modela vazduh-vazduh već su najčešći izvor grijanja.
U budućnosti bi toplotne pumpe mogle pokriti više od polovine globalnih potreba za grijanjem, kaže se u jednom izvještaju Međunarodne agencije za energiju.
Trenutno se na taj način grije deset odsto zgrada u svijetu, kod prirodnog gasa to je 38 odsto, a na naftu otpada 13 odsto.
Toplotne pumpe treba da pokriju 20 odsto globalnih potreba za grijanjem u zgradama do 2030. godine, kako bi se uskladile s postojećim nacionalnim energetskim i klimatskim ciljevima.
IEA predviđa da je svijet skoro na putu da dostigne ovu prekretnicu ako prodaja nastavi rasti sličnom brzinom kao u posljednje dvije godine.
Prodaja toplotnih pumpi trebalo bi da raste za više od 15 odsto godišnje ove decenije kako bi se u svijetu postigla neto nulta emisija do 2050. godine.
(Anadolija – Foto: Pixabay/jarmoluk )