Izložbu je otvorila Natalija Trivić, ministarka prosvjete i kulture Srpske, istakavši da je poseban značaj postavke taj što je pružila priliku mladim umjetnicima da pokažu šta znaju u domenu savremene umjetnosti.
– Ovo je pokazatelj da i u specifičnim okolnostima kakva je pandemija virusa korona možemo da iznjedrimo ono najbolje, a posebno iz mladih ljudi koji daju svoju specifičnost u stvaranju umjetničkih djela – naglasila je Trivićeva.
Sarita Vujković, direktorka MSU, istakla je da Muzej ovom izložbom želi da kaže koliko je naša scena živa, da je aktuelna te da ima veliki potencijal.
– Veoma me raduje činjenica da su se svi kustosi muzeja ažurno uključili u pripremu ove izložbe osmislivši projekat koji obuhvata razne tokove savremene umjetničke scene na našim prostorima. Riječ je o četiri teme koje su oni razvili prateći svoj lični senzibilitet – navela je Vujkovićeva.
U ime kustosa koji su radili na ovoj izložbi, publici se obratio Mladen Banjac približivši teme postavke.
– “Progres”, koji je moja tema, bavi se stvaralaštvom najmlađe generacije slikara, gdje ćete moći da vidite kako naši najmlađi umjetnici u tom najklasičnijem mediju stvaraju i šta je to što oni imaju da kažu. Tu je, naravno, i “Revolt” autorke Maše Čavić, koja je pokazala kako se jedan bunt prenosi na sve umjetničke medije i zaista umjetnici su najrazličitijim sredstvima stvarli ta djela. Tu je i treća faza “Migracije” Žane Vukičević, koja se bavi aktuelnom temom migranata, migracija uopšte. Tema Lane Pavlović, koja se bavi autorefleksijom, tj. onim intimnim porivima umjetnika koji se i te kako ogledaju u ovoj kompozitnoj izložbi – naveo je Banjac.
On kaže da šarolikost koju ova izložba nudi čini da je možemo posmatrati, kako kroz četiri, tako i kroz jednu zajedničku cjelinu. U prvoj fazi izložbe izložena su djela Aleksandre Kuzmanović, Aleksandra Bajunovića, Aleksandra Miloševića, Dragane Grašar i Glorije Tubak. Njihovi radovi objedinjeni su temom progresa. Slijedi “Revolt”, odnosno djela Milene Ivić, Diane Todić, Dragane Vidljinović, Nikole Kekerovića, Ninoslava Kovačevića i Renata Rakića, dok su u fazi “Migracije” objedinjena djela Radenka Milaka, Mladena Miljanovića, Igora Bošnjaka, Nine Komel i Mladena Bundala. U posljednjoj fazi izložbe “Autorefleksije” publika ima priliku da pogleda radove Nade Arnaut, Viktorije Bande, Vojislava Ritana, Miodraga Manojlovića, Nenada Maleševića i Vesne Majstorović.
– Lokalna scena skoncentrisana je u Banjaluci, ali svakako i širom Srpske postoji čitav niz stvaralaca koji se bave savremenim jezikom u umjetnosti. To je nešto što je vrlo živo, u razvoju, intenzivno i šaroliko. Prije svega na ovoj izložbi možete da primijetite čitav niz novih imena, novih umjetnika koji ili su tek završili akademiju ili su upisali postdiplomske studije, a iza sebe imaju vrlo ozbiljne radove, koji mogu da stoje rame uz rame s djelima internecionalno afirmisanih autora, koji su se predstavili na Venecijanskom bijenalu – istakla je Žana Vukičević.
(Nezavisne)