Đajić je naveo da nakon saznanja da boluju od karcinoma, kod kojeg je neophodno izvršiti mastektomiju, većina žena doživi dodatni stres zbog odstranjenja dojke.
“Žene tada razmišljaju kakav će biti rekonstruktivni zahvat na dojci, te da li će moći normalno da nastave život i kao žene i kao ravnopravni članovi društva”, rekao je Đajić novinarima u Banjaluci.
Prema njegovim riječima, prioritet ljekara Klinike za plastično-rekonstruktivnu hirurgiju je da pacijentima omoguće što bolje uslove liječenja, te izrazio zadovoljstvo što će ova klinika uskoro biti preseljena u nove i savremene prostorije na Paprikovcu.
Načelnik Klinike za plastično-rekonstruktivnu hirurgiju UKC-a Srpske Nikola Baroš istakao je da se ova zdravstvena ustanova može pohvaliti veoma uspješnim zahvatima primarne i sekundarne rekonstrukcije dojke, te da će nove prostorije olakšati rad ljekara i oporavak pacijenata.
“Značajno je to što nakon mastektomije troškove rekonstrukcije dojke snosi Fond zdravstvenog osiguranja Srpske”, dodao je Baroš i napomenuo da to nije praksa u regionu.
Banjalučanka Miroslavka Janković /65/, koja je prije dvije godine uradila rekonstrukciju dojke, rekla je da je zadovoljna rezultatima i preporučila ženama da se, uz saglasnost ljekara, nakon mastektomije odluče na rekonstrukciju.
“Dojka mi je odstranjena prije 20 godina i tada, osim što nisam znala kako će proći mastektomija, nije bilo ni pomisli da Fond plaća troškove rekonstrukcije. Doktor Baroš mi je preporučio potpunu rekonstrukciju dojke nakon čega je uslijedio period oporavka”, kaže Jankovićeva.
Ona je naglasila da su zdravstveni radnici Klinike veoma posvećeni iako su uslovi za rad na staroj lokaciji skromni, te izrazila nadu da će u novim prostorijama postizati još bolje rezultate.
Srna