Poštovaoci generala Mihailovića, komandanta Kraljevske vojske u otadžbini, ovaj dan vide kao istorijski i značajan u smislu ispravljanja nepravde, dok predstavnici udruženja koja neguju tekovine Narodnooslobodilačke borbe odluku suda o rehabilitaciji Mihailovića smatraju revidiranjem istorije i velikom nepravdom.
Još uoči donošenja presude srpski je patrijarh Irinej izjavio za “Nedjeljnik” da bi želio da epilog rehabilitacije Mihailovića bude ujedno i pomirenje srpskog naroda te da vjeruje da će tako i biti i da više neće u srpskom narodu biti podjela na partizane i četnike.
Za Acu Krausa iz Saveza antifašista rehabilitacija četničkog generala je grubo prekrajanje istorije i to “u dnevno-političke svrhe i na 70. godišnjicu pobjede nad fašizmom”.
“Ko u to sumnja neka ode u selo Vranić nadomak Beograda i pronađe porodicu Pantići uveri se šta se događalo. To je jedan u nizu zločina koje su četnici počinili pred kraj rata”, naveo je Kraus u izjavi za B92, a uoči odluke suda.
Nakon izricanja presude Oliver Antić, jedan od opunomoćenika predlagača za rehabilitaciju Dragoljuba Mihailovića, rekao je novinarima da je ovo veliki dan ne samo za srpski narod već i za časne Hrvate, Muslimane i Slovence, koji su se borili pod Mihailovićevom komandom i podsjetio da se u jedinicama kojima je komandovao borilo oko 10.000 Hrvata, 8.000 Muslimana i 6.000 Slovenaca.
Sa druge strane, SUBNOR Srbije oštro je kritikovao odluku suda, smatrajući je pravno neutemeljenom i neodrživom.
“Potezom sudskog pera drastično prekrojena istina. U isto vreme izbrisan je istorijski neporeciv doprinos Srbije u slamanju fašizma i nenadmašna pobeda antihitlerovske koalicije čiji su dostojan saborac bile jedinice narodne partizanske vojske”, navodi se u saopštenju SUBNOR-a.
Podržavajući današnju odluku princ Aleksandar Karađorđević rehabilitaciju generala Mihailovića smatra ključnom za nacionalno pomirenje, a Srpski pokret obnove i njihov lider Vuk Drašković izražavaju poštovanje sudijama koje su, poslije sedam decenija, “stavile pečat pravde na istorijsku istinu” o Mihailoviću.
Inače, sudija Aleksandar Trešnjev, predsjednik tročlanog Sudskog vijeća, obrazlažući odluku o ukidanju presude iz 1946. godine, naglasio je da sud nije utvrđivo činjenicu da li je Dragoljub Mihailović ratni zločinac ili ne, već isključivo da li je imao fer i pravično suđenje.
Ovo nije bila rehabilitacija Ravnogorskog pokreta i jugoslovenske vojske u otadžbini, naveo je sudija objasnivši da je to učinjeno brojnim zakonima koji se odnose na boračka pitanja, već da se radi isključivo o odluci da li je Dragoljub Mihailović imao fer i pravično suđenje.
“Sud je utvrdio da Mihailoviću nije obezbeđeno fer suđenje, da nije imao prava na odbranu, da nije video advokata do početka suđenja”, naveo je sudija i saopštio da se presudom Dragoljub Mihailović smatra neosuđivanim.
Odluka suda dočekana je burnim aplauzom publike koja je ispunila sudnicu, a istoričar Momčilo Pavlović je uvjeren je da se ništa neće promijeniti ni nakon rehabilitacije Mihailovića.
“Partizani će imati svoju sliku o istoriji, četnici i poraženi će na isti način doživljavati svoj pokret. Sud ne može da pomiri te dve tačke, rekao bih još jednu besmislenu srpsku podelu. Četnički pokret je poražen, Mihailović je poražena strana, ali mi istoričari to posmatramu u dužem procesu. Bilo je zločina, ali se ne može ceo pokret tako okarakterisati. Umirenje je moja poruka”, izjavio je Pavlović za B92.
Agencije