“Pošto to nije uspjelo ni sa /nekadašnjim visokim predstavnikom EU/ Ketrin Ešton, a uvažavajući njen napor da dođe u Banjaluku, nismo u toku njenog mandata pokušavali da reaktiviramo referendum koji je samo u tom trenutku zastao. Ovo je dio kontinuiteta i referendum treba da odgovori na jasno pitanje, a samo oni koji nisu sigurni u autentični interes srpskog naroda pitaju danas `šta poslije?`”, rekao je Dodik.
On je ponovio da je referendum činjenica, a da je odbijanje pravosuđa BiH obaveza svih koji se bave javnim političkim poslovima.
“Nakon referenduma, za koji sam uvjeren da će biti u smislu odbijanja nametnutnih zakona visokog predstavnika, institucije Republike Srpske imaće pravo i mogućnost da na toj volji naroda donesu procese koji će jasno reći naš stav”, rekao je Dodik.
Prema njegovim riječima, “važno je kada premijer Srbije Aleksandar Vučić” ili bilo koji zvaničnik Srbije, koja je garant i potpisnik Dejtonskog sporazuma to kaže.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da Republika Srpska putem referenduma o pravosuđu ima pravo i treba da traži vraćanje svih dejtonskih nadležnosti koje su joj uzurpirane samovoljom visokih predstavnika.
“Očuvanje slova, a ne nekakvog, kako su ga nakaradno nazivali, duha Dejtonskog sporazuma. Treba voditi računa da se u borbi za ispravljanje nepravde ne načini nijedan suvišan korak od kojeg bi šteta bila veća od koristi”, rekao je Vučić za “Pres Republika Srpska”.