Redovne isplate sredstava za boračko-invalidsku zaštitu

January 7, 2020, 11:58 am

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Duško Milunović rekao je da su isplate svih davanja iz oblasti boračko-invalidske zaštite u Republici Srpskoj redovne, te da budžet za tu oblast u 2020. godini iznosi 239 miliona KM ili za 7,4 miliona KM više nego u rebalansu budžeta lani.

U 2020. godini očekuju se izmjene i dopune Zakona o radu, Zakona o štrajku, te Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji, kao i donošenje zakona o mobingu, kaže Milunović.

– To će omogućiti rast osnovice za isplatu ličnih i porodičnih invalidnina koje će u 2020. godini biti uvećane za 2,2 odsto, borački dodatak na godišnjem nivou biće uvećan za pet odsto, a na mjesečnom za dva odsto – rekao je ministar.

Naglasio je da ova povećanja procentualno nisu velika, ali ako se uzme u obzir da veliki broj korisnika ostvaruje pravo na ova primanja ili će ga u narednom periodu steći, onda je riječ o značajnim iznosima.

Podsjetio je da trenutno borački dodatak na mjesečnom nivou prima oko 78.000 demobilisanih boraca Vojske Republike Srpske, navodeći da se može očekivati da u ovoj godini oko 84.000 boraca stekne to pravo.

Milunović je istakao da je Vlada Srpske 2019, kao i 2018. godine obezbijedila demobilisanim borcima Vojske Republike Srpske koji imaju zajedno sa učešćem u ratu 15 i više godina radnog staža da im se uplaćuje mjesečni nivo sredstava u iznosu najniže penzije u Srpskoj.

– U budžetu Republike Srpske za 2020. godinu za nabavku ortopedskih pomagala predviđena su dva miliona KM za 1.344 amputirca i 139 paraplegičara – dodao je Milunović.

Napominje da je resorno ministarstvo u saradnji sa nevladinim organizacijama proisteklim iz odbrambeno-otadžbinskog rata omogućilo da se, prema daleko jednostavnijoj proceduri, dođe do sredstava za nabavku ortopedskih pomagala.

– Time je omogućeno svakom ratnom vojnom invalidu da, prema vlastitom izboru i potrebama, nabavlja ortopedska pomagala, što do tada nije bio slučaj – navodi ministar.

Milunović kaže da je u oblasti boračko-invalidske zaštite donesena Uredba o stambenom zbrinjavanju, te da je ukupno 4.138 lica podnijelo zahtjeve za ostvarivanje ovog prava.

– U budžetu za 2020. godinu nisu predviđena sredstva za stambeno zbrinjavanje boračkih kategorija. Potrebno je da se formiraju liste koje će dobiti status konačnosti. Nakon toga će resorno ministarstvo, u saradnji sa Vladom Srpske, da utvrdi plan stambenog zbrinjavanja za sve koji će ispunjavati uslove prema stambenim jedinicama ili nepovratnim novčanim sredstvima – istakao je Milunović.

On napominje da se za banjsku rehabilitaciju u budžetu svake godine obezbijedi 300.000 KM, što omogućava resornom ministarstvu da svake godine na ovaj vid liječenja uputi oko 600 porodica poginulih i ratnih vojnih invalida, dodajući da su u ovoj godini dodatno vanrednim sredstvima od 200.000 KM obezbijedili i banjsku rehabilitaciju penzionera.

– Putem Fonda zdravstva obezbijeđeno je da jednom godišnje svi amputirci i paraplegičari imaju pravo na banjsku rehabilitaciju, što je jedno od prava koja su u poslednje vrijeme dodatno stečena – naglasio je Milunović.

Navodi da je u budžetu za boračko-invalidsku zaštitu u 2020. godini obezbijeđeno milion KM za zapošljavanje boračkih kategorija, pri čemu prioritet za zapošljavanje imaju djeca poginulih boraca, kojih trenutno ima 749 na evidenciji Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske.

Govoreći o najnižoj plati u Republici u 2020. godini, Milunović je rekao da je Vlada donijela odluku da iznosi 520 KM budući da na sjednici Ekonomsko-socijalnog savjeta Republike Srpske nije postignut konsenzus u vezi sa ovim pitanjem između Vlade, sindikata i poslodavaca.

– Vlada preduzima napore da se poboljša socijalni status zaposlenih u Republici Srpskoj. Znamo da je 520 KM mala plata, ali moramo imati u vidu i okruženje i ekonomski ambijent u kojem se nalazi Srpska – kaže Milunović.

Izrazio je očekivanje da će, zahvaljujućim svim mjerama Vlade radi stvaranja boljeg privrednog ambijenta na početku 2020. godine, biti obezbijeđeno da prosječna plata u Republici Srpskoj bude oko 1.000 KM.

On je rekao da Vlada nije uspijela da sa socijalnim partnerima poslodavcima i sindikatom postigne dogovor o zaključivanju opšteg kolektivnog ugovora u Republici Srpskoj, ističući da postoje razmišljanja da se mora preispitati institut opšteg kolektivnog ugovora, odnosno da li je potreban, te da se razmijene iskustva sa zemljama okruženja i Evrope.

– U narednom periodu moraćemo sa našim socijalnim partnerima da kroz radnu grupu precizno i jasno definišemo kolektivno pregovaranje u Zakonu o radu, da li će to biti zadržano na nivou opšteg kolektivnog ugovora ili ćemo se opredijeliti da to samo budu granski i posebni kolektivni ugovori – ukazao je Milunović.

Sumirajući rezultate rada resornog ministarstva u 2019. i planovima rada u 2020. godini, Milunović kaže da je sproveden niz aktivnosti u oblasti rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske, prije svega u oblasti zakonodavstva.

Kaže da je da je realizovan važan sistemski Zakon u posredovanju u zapošljavanju, prema kojem će Zavod za zapošljavanje u narednom periodu prestati da bude puki administrator ne samo onih koji su nezaposleni, već i onih koji su imali potrebu za pravima iz oblasti zdravstva.

– Očekujemo u 2020. godini izmjene i dopune Zakona o radu, izmjene i dopune Zakona o štrajku, te izmjene i dopune Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji, kao i donošenje zakona o mobingu – zaključio je Milunović. http://credit-n.ru/zaymyi-next.html

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *