Karanfilić je aromatičan začin koji je neizostavan u mnogim pićima, jelima i poslasticama, a svoju primjenu našao je i u narodnoj medicini.
Mali je, podsjeća na klin, ali je zapravo cvijetni pupoljak istoimenog tropskog zimzelenog drveta, porijeklom iz Indonezije.
Karanfilić spada među najzdravije začine zbog svojih antioksidativnih svojstava. O ljekovitim svojstvima karanfilića pisao je i čuveni travar Jovo Mijatović, poznatiji kao Jovo sa Romanije, u svoj knjizi “Travar – trave i melemi”.
Originalan recept Jove travara za čaj od karanfilića
U posudu staviti 10 grama karanfilića i preliti sa 250 ml vode. Ostaviti da odstoji 24 sata. Sat vremena prije svakog obroka uzeti dvije supene kašike ove tečnosti. Koliko tečnosti popijete, toliko treba dosuti vode u posudu gdje je karanfilić. Tako piti i dodavati dok karanfilić ne izgubi snagu. Ako se krvni pritisak ne snizi, ponoviti postupak.
Riznica vitamina i minerala
Karanfilić je odličan izvor beta-karotena, bogat vitaminima, mineralima i vlaknima. Neke od važnih hranljivih sastojaka koje sadrži uključuju kalcijum, mangan, selen, gvožđe vlakna i vitamine B6, C i K. Sadrži eugenol, kariofilen, i tanin, supstance koje i pojedinačno, a naročito udruženo imaju snažno antimikrobno dejstvo. Zato je karanfilić efikasan i u borbi protiv virusa, bakterija, gljivica, i parazita.
Važno
Konsultovanje sa ljekarom je neophodno prije nego što počnete da uvodite više karanfilića u vašu ishranu ili da pijete čaj od ovog aromatičnog začina. Poseban oprez savjetuje se onima koji koriste lijekove za razređivanje krvi ili imaju dijabetes jer karanfilić sadrži supstancu eugenol koja utiče na lijekove, prenosi Kurir.