Јučerašnjim nametnutim odlukama Kristijan Šmit je unio nemir u drugi entitet. Nametnute odluke izgleda da moraju poštovati jer se decenijama zaklinju u OHR i bore za njegov opstanak, a sve kako bi razvlastili Republiku Srpsku. Među posljednjim Šmitovim odlukama, jedna se odnosi i na Republiku Srpsku i izmjene njenog Krivičnog zakonika.
Ali, kako Šmit nema legitimite Savjeta bezbjednosti, pa ga ni Srpska ne može priznati kao visokog predstavnika – odgovor zvaniče Banjaluke i danas isti.
Odluka Kristijana Šmita neće biti objavljena u Službenom glasniku niti će se primjenjivati u Republici Srpskoj.
Iako zna odgovor Republike Srpske, Kristijan Šmit se ponovo drznuo da nametne odluku i time se stavi u ulogu zakonodavca.
Tako bi Šmit dopunom zakona, sankcionisao sve one koji podmićuju na izborima i u službi koja se finansira iz javnih sredstava. Za učestvovanje, posredovanje, traženje, nuđenje, obećavanje novca ili druge koristi u svrhu izbornog podmićivanja kazne su novčane i do 10 godina zatvora.
No, za Republiku Srpsku ova odluka je mrtvo slovo na papiru.
Predsjednik Milorad Dodik naglašava da odluka neće stupiti na snagu, jer Šmitov mandat nije potvrđen u Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija.
– Odluka Kristijana Šmita, kojom se navodno nameće dopuna Krivičnog zakonika, neće biti objavljena u Službenom glasniku i neće se primjenjivati u Republici Srpskoj. Šmit nije visoki predstavnik jer nema mandat potvrđen u Savjetu bezbjednosti UN i njegove odluke nemaju nikakvo pravno dejstvo. Ovo je kriminalan pokušaj nametanja odluke osobe koja nema nikakav legitimitet – rekao je Dodik.
Besmisao Šmitove odluke za Republiku Srpsku pokazuje i tačka u kojoj je navedeno da je odluka privremena, dok je Narodna skupština ne izglasa u istom obliku.
Da nijedna odluka OHR-a neće doći pred poslanike, Šmitu odgovara predsjednik Narodne skupštine, Nenad Stevandić.
– Ukoliko mu nešto nije jasno nek se obrati Venecijanskoj komisiji koja je rekla da on ne može da donosi zakone jer to donose izabrani organi – Parlamenti u Federaciji, Republici Srpskoj i Parlamentarna skupština BiH, tako da je visoki predstavnik izgubio svaki oblik potrebe da arbitrira – naveo je Stevandić.
Iz Vlade poručuju da odluka nije u skladu sa Ustavom Republike Srpske i da na teritoriji Srpske nema pravno dejstvo.
– U ovoj državi definitivno se mora znati ko ima legalno i legitimno pravo da donosi zakone a to su skupštine širom ove zemlje i one će tako raditi. Šmit za nas nije visoki predstavnik, on je ovdje njemački turista i može da uživa u BiH koliko želi, ali što se tiče nametnutih zakona, on za Republiku Srpsku nije nametnuo nikakav zakon i neće biti poštovan – jasan je premijer Višković.
– On je negacija svega: negacija postojanja države, negacija zakonodavne i izvršne vlasti, negacija izbornog sistema, negacija predstavničke demokratije, negacija vladavine prava, negacija pravne države. Evo to je opšti okvir ovoga i svakog drugog nametnutog – dodao je ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan.
Stav akademske zajednice je da je svako nametanje novi udar na Republiku Srpsku. Pokušaj njenog razvlašćivanja, kažu, nije “ideja od juče” već projekat na kojem stranci rade od postanka Srpske.
– Treba ih ignorisati, ne treba im dati nikakvog značaja. Mi imamo zakonodavni organ koji zakone donosi u skladu sa Ustavom Srpske. Ustav je naš najviši pravni akt i u njemu nema visokog predstavnika, više ga nema ni u Dejtonskom mirovnom sporazumu budući da nije ispunio standarde predviđene rezolucijom Savjeta bezbjednosti – naglasio je profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Banjaluci Vitomir Popović.
Iz Srpske poruka i Federaciji – BiH je brojnim stranim pritiscima i nametanjima dovedena do apsurda. Zbog opstanka dejtonske tvorevine, jedinstveno i trajno treba se oglušiti na eksperimentalni pristup stranaca BiH.
RTRS