Poslanici Narodne skupštine RS završili su danas raspravu o budžetu za 2022. godinu teškom 4,024 milijarde KM, a kao što se i očekivalo, vlast i opozicija imale su različita viđenja o ovom dokumentu.
S jedne strane opozicione partije tvrdile su da budžet nije razvojni, da su mala izdvajanja za borce te da nisu planirana sredstva za osnivanje novih institucija Srpske, a s obzirom na to da je na prethodnoj sjednici NS RS usvojila određene zaključke te da RS ide u pravcu vraćanja nadležnosti. S druge strane poslanici vladajućih partija tvrdili su da je budžet i socijalni i razvojni, te da je urađeno sve kako bi on bio pravedan, što je najvažnije s obzirom na zahtjeve koje su budžetski korisnici imali.
“Zahtjevi budžetskih korisnika prevazilaze pet ili šest budžeta i nije lako poredati to na način da bude pravedno jer uvijek će se postaviti pitanje da li je moglo drugačije”, rekao je Igor Žunić, šef Kluba poslanika SNSDa, dodajući da je budžet za narednu godinu za 200 miliona KM veći nego prvobitno planirani budžet za 2021, da je planirano povećanje i penzija i plata te dječjih dodataka.
Ono što su istakle i vlast i opozicija jeste da je dobro što budžet raste, ali je za opoziciju kao i prethodnih godina bilo sporno zaduživanje, koje je naredne godine planirano u iznosu od 614 miliona KM.
“Samo otplata kamata na ranije uzete kredite je 136 miliona KM i ta je cifra u odnosu na ranije godine veća, što pokazuje određene probleme u vraćanju kredita”, rekla je Jelena Trivić, poslanica PDPa, dodajući da je prekršen i zakon koji govori da poljoprivredi mora ići šest odsto od budžeta, a to nije slučaj.
U jednom trenutku rasprava na sjednici Narodne skupštine Republike Srpske prerasla je u raspravu o borcima, s obzirom na to da su opozicioni poslanici, uglavnom iz SDSa, insistirali na tome da se sredstva za borački dodatak povećaju.
Milan Radović, poslanik SDSa, nakon što je Vladi RS zamjerio da nema stranih investicija i da budžet to ne prepoznaje, najavio je amandman kojim traži da se za svakog borca obezbijedi po pet KM za mjesec učešća u ratu, međutim takav njegov zahtjev u startu je odbijen.
Radovan Višković, premijer Srpske, rekao je da je samo po tom osnovu, odnosno za povećanje na pet KM, iz budžeta potrebno izdvojiti dodatnih 200 miliona KM, pitajući se kako obezbjediti taj novac.
On je rekao da je tačna tvrdnja opozicije da je budžet za Ministarstvo rada i boračkoinvalidske zaštite manji za 10 miliona u odnosu na rebalans, ali da je činjenica da je u odnosu na budžet za 2021. godinu veći za 31 milion, navodeći da je prošle godine isplaćena jednokratna pomoć penzionerima, za šta je izdvojeno oko 18 miliona KM.
Kada je riječ o samom budžetu, Zora Vidović, ministarka finansija, obrazlažući taj dokument rekla je da on iznosi 4,024 milijarde KM te da je za osam miliona KM veći od rebalansa budžeta.
Naglasila je da je budžet u velikoj mjeri socijalni i usmjeren na zaštitu stanovništva, s obzirom na inflaciju prisutnu u cijelom svijetu, ali istovremeno raspoređen tako da se povećaju plate radnika i rastereti privreda.
“Srpska je ovim napravila najveće rasterećenje privrede u jednom potezu dosad”, rekla je Vidovićeva.
Govoreći o kreditima, Vidovićeva kaže da će u 2022. godini po tom osnovu biti izdvojeno 454,6 miliona KM, te da je planirano novo zaduženje za 611 miliona.
U svojoj završnoj riječi, istakla je da su pojedini zahtjevi opozicije nespojivi jer se s jedne strane traži razvojni budžet, a s druge povećanje izdvajanja za borce i određene socijalne kategorije.
Nezavisne.com (Foto: arhiva)