Današnji dan obilježile su kritike opozicije i poziv poslanika iz vladajuće koalicije, u najvećoj mjeri SNSD-a, da se konstruktivnom raspravom dođe do što kvalitetnijeg teksta.
Zakon će i u javnu raspravu, bar prema prijedlogu značajnoj broja poslanika, ali i Zakonodavnog odbora. Nakon 90 dana javne rasprave i prilagođavanja teksta svim zahtjevima ponovo će pred poslanike u formi prijedloga. Prema tekstu nacrta predlagač kaže da će Republika Srpska, stavljanjem pod lupu svakog pojedinca čija imovina je u uzastopne tri godine rasla više od 300.000 KM, jasno staviti do znanja da nema kompromisa u borbi protiv korupcije i iskorjenjivanja sive ekonomije.
Prema nacrtu bi za vođenje postupka bila nadležna Poreska uprava, a bio bi formiran i poseban porez primjenom stope od 75 odsto na poresku osnovicu, koja se utvrđuje u vrijednosti imovine, a prihod od tog poreza bi pripao budžetu Republike.
Prilikom utvrđivanja porijekla i vrijednosti imovine uzimala bi se u obzir cjelokupna imovina fizičkog lica, nepokretnosti, pravo građenja, hartije od vrijednosti, motorna vozila, štednja, kripto valute i ostala imovina, ali i imovinska prava.
Premijer Republike Srpske Radovan Višković rekao je u Narodnoj skupštini da je Srpskoj potreban zakon o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu, ali da nije siguran da će na ovom planu biti postignuti adekvatni rezultati ukoliko ne bude odgovarajuće saradnje sudova i tužilaštava.
– Što se mene tiče, nikada neću štititi bilo koga i ne pada mi to na pamet! Ali, dok ne bude te saradnje mi možemo donositi zakone… Ipak, na potezu su neki drugi ljudi da sprovedu ta rješenja – rekao je Višković, osvrćući se na raspravu u Skupštini o Nacrtu zakona o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu, čiji je predlagač Klub poslanika SNSD-a.
Potpredsjednik Vlade Anton Kasipović rekao je da je uvjeren da je svima u Srpskoj potreban zakon o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu, te je izrazio nadu da će se u javnoj raspravi dobiti što kvalitetniji prijedlog ovog akta.
Poslanici će razmatrati i Nacrt zakona o izmjeni Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, koji je predložio poslanik Perica Bundalo.