Izbjegavate mliječne proizvode
Mišići su vrlo važni ako želite da održite metabolizam na pristojnom nivou. Prema nedavnom istraživanju žene koje pojedu ili popiju tri do sedam mliječnih proizvoda dnevno gube više masnoće, a dobijaju više mišićne mase, nego žene koje to ne čine.
Održavate visoku sobnu temperaturu
Jedan od načina kako potrošiti masnoću u tijelu je smanjiti grijanje. Na primjer, ako spavate u sobi u kojoj je temperatura malo ispod 19 stepeni Celzijusovih, masnoća u tijelu počeće da vam se mijenja iz oblika koji skuplja kalorije u oblik koji se brzo i lako troši. Takozvana “smeđa” masnoća nastaje u tijelu kako bi nam održavala tjelesnu temperaturu pa se zato tako lako troši.
Izbacili ste ugljene hidrate iz ishrane
Dijete u kojima su oni koji žele da smršju smanjili unos ugljenih hidrata efikasnije su od onih u kojima su smanjili unos masnoće, ali pogrešno je potpuno izbaciti jedan tip namirnica. To posebno važi za osobe koje vježbaju. Mišićima tokom vježbanja je potreban glikogen koji dobijamo od ugljenih hidrata. Bez njega, vježba neće imati onoliki učinak koliki bi inače imala. Šaka integralnog pirinča ili zobene kaše zadovoljiće tjelesnu potrebu za ugljenim hidratima.
Žurite tokom vježbanja
Vježbe ruku bez pomicanja nogu dobar su put za stvaranje mišića, ali žurba smanjuje pozitivan efekat na metabolizam. Polako spuštanje ruku zahtijeva više rada nego dizanje, a to znači da tako trošite i više kalorija. Vježbanje ruku jednom sedmično može povećati potrošnju kalorija čak do deset posto.
Jedete pogrešnu užinu
Najbolja užina je orašasto voće. Polinezasićene masne kiseline u raznom orašastom voću (pogotovo orasima) podstiču rad gena koji kontrolšu trošenje masnoće. Samo 42 grama oraha dnevno vam je dosta.
Ne vježbate pravilno
Trening s intervalima omiljena je vrsta vježbanja. U pitanju je niz različitih kratkih vježbi koje odvajaju kratki odmori. Ali, čini se da ako smanjite vrijeme odmora, trošite više kalorija. Takvo vježbanje popularno se zove trening visokog intenziteta s intervalima.
Stavljate morsku so u hranu
Morska so možda je ukusnija od obične soli, ali nema joda u sebi, a to je ključan element koji štitnoj žlijezdi omogućava kvalitetan rad. Manjak joda uzrokuje slabiji rad žlijezde, što automatski dovodi do sporijeg metabolizma. U hranu koja u sebi ima jod spadaju alge, bakalar, škampi i jaja.
Preskačete jutarnje vježbanje
Dnevno svjetlo vrlo je važno za zdravlje metabolizma. Džoging ili šetnja u jutarnjim satima utiče na dnevni bioritam, pa tako i na to kako spavate, koliko jedete te koliko kalorija trošite.
(Ljepota i zdravlje BiH)