Rasprava o Sutorini, Džaferović ostaje

January 15, 2015, 5:53 pm

Predlagač Denis Bećirović (SDP) u rezoluciji je zatražio da Predstavnički dom ocijeni neprihvatljivim, neosnovanim i štetnim Prijedlog ugovora o granici između BiH i Crne Gore, koji je utvrdilo Vijeće ministara BiH, a prema kojem bi trebalo da Sutorina trajno ostane u sastavu Crne Gore.

Prethodno se u bh. javnosti i među intelektualnim krugovima vodila višemjesečna rasprava i svojevrsna kampanja da se Sutorina vrati pod okrilje BiH.

Vjekoslav Bevanda, predsjedavajući Vijeća ministara BiH, podsjetio je da je Vijeće ministara jednoglasno usvojilo materijal koji je ranije dostavila Komisija za granicu BiH, a prema kojem je predviđeno da Sutorina ostane u sastavu Crne Gore.

“Nije bilo osnova za razgovor o tome da je Sutorina sporna”, istakao je on.

Aleksandra Pandurević, poslanik SDS-a, predložila je da Ustavnopravna komisija Predstavničkog doma do kraja februara organizuje stručnu javnu raspravu o ovom pitanju.

Milorad Dodik, predsjednik RS, danas je izjavio da je problem Sutorine kreiran u Sarajevu i da je bliskost sarajevskih i crnogorskih vlasti doprinijela jačanju inicijative. On je naglasio da je RS ranije dala saglasnost na rad zajedničke komisije koja je trebalo da utvrdi granicu, ali da se “odjednom pojavio problem koji su, prije svega, kreirali ljudi iz Sarajeva”.

“Što se tiče nas iz RS, mi još nismo dobili rezoluciju koju predlažu Bošnjaci, prije svega sarajevski krug. Na bazi toga vidjećemo”, rekao je Dodik.

Uoči same sjednice Kolegij Predstavničkog doma i Prošireni kolegij nisu prihvatili zahtjev Kluba poslanika SNSD-a da se u dnevni red sjednice uvrsti inicijativa SNSD-a za smjenu predsjedavajućeg Šefika Džaferovića.

Njegova smjena je zatražena nakon što je Mirsad Kebo, potpredsjednik FBiH, Tužilaštvu BiH proslijedio dokumentaciju koja se odnosi na navodnu Džaferovićevu odgovornost za neprijavljivanje i neprocesuiranje ratnih zločina nad Srbima u Vozući.

Staša Košarac, šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu, najavio je da će Klub poslanika ovu inicijativu pokrenuti na samoj sjednici, no ova tačka nije dobila podršku za uvrštavanje u dnevni red. Protiv su glasala 32 poslanika, šest ih je bilo za i jedan suzdržan. Nakon toga poslanici SNSD-a su napustili sjednicu, kao i poslanici SBB-a, koji su zatražili Džaferovićevu ostavku, pa je nastavak sjednice protekao bez poslanika iz ove dvije partije. Predsjedavajući Džaferović se prije glasanja o uvrštavanju inicijative na dnevni red obratio Domu, kazavši da su optužbe kako je umiješan u ratne zločine “gnusne laži i falsifikati, te da će to biti i dokazano”.

Poslanici su danas obavili raspravu i o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o platama i drugim naknadama u sudskim i tužilačkim institucijama na nivou BiH.

 

Nezavisne

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *