Dejtonski mirovni sporazum je trajni pravni i politički akt kojim je uspostavljen održiv ustavno-pravni i politički okvir BiH i zato je neophodno prekinuti pokušaje njegove revizije, jer je raspakivanje direktan atak na integritet i dalje postojanje BiH u ovim okvirima, jedan je od zaključaka naučno-stručne konferencije o Dejtonskom sporazumu.
Istaknuto je i da BiH može opstati samo na načelima ravnopravnosti dva entiteta i tri konstitutivna naroda, uz unutrašnji konsenzus i kompromis.
Konferencija pod nazivom “25 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma” održana je danas u Banjaluci u organizaciji banjalučkog Udruženja “Centar za lobiranje”, čiji učesnici su i pozvali sve organe i institucije u BiH da dosljedno sprovode duh i slovo Dejtonskog sporazuma.
Profesor Ustavnog prava sa Univerziteta u Banjaluci Mile Dmičić rekao je novinarima da je Dejtonski sporazum jedan od najznačajnijih i najuspješnijih međunarodnih ugovora u savremenoj istoriji, jer je obezbijedio obustavljanje tragičnih sukoba i nastanak mira.
Prema njegovim riječima, Dejton je obezbijedio i uspostavljanje mređusobnih odnosa dva entiteta u konstituisanju nove, složene, dvoentitetske BiH, sa specifičnim uređenjem i političkim sistemom.
“Moramo imati i jedan unutrašnji konsenzus i kompromis kao jedino moguće rješenje da se BiH stabilizuje i da se na evropskom putu, koliko je to moguće više, primakne standardima i uslovima života modernih demokratskih država”, naveo je Dmičić.
Ukoliko se želi obezbjediti moderna, pravna, efikasna i racionalna država, Dmičić smatra da se onda mora zatvoriti Aneks 10 i prekinuti mandat visokog predstavnika i svih “kontrolora i nadzornika” u BiH koji više rade za njeno rastakanje, nego što rade na čvrstini njenog evropskog puta i unutrašnje stabilizacije.
Profesor Univerziteta u Banjaluci Miloš Šolaja rekao je da su se u svijetu promjenile okolnosti u odnosu na prije 25 godina, tako da sada niko neće na direktivan način uticati na promjene u BiH, te da je na unutrašnjim akterima u BiH da nađu rješenje za postojeće rasprave i konflikte.
“Da li će se stvoriti uslovi da se te unutrašnje rasprave i konflikti uspiju postaviti na način da o njima raspravljaju isključivo domaći akteri i da pokušaju naći rješenje, to je možda danas najveća nepoznanica”, istakao je Šolaja.
Profesor Univerziteta u Sarajevu i aktuelni ministar odbrane u Savjetu ministara Selmo Cikotić rekao je da je Dejtonski sporazum dao odgovor na trenutke vremena u kojem je nastao, ali da ne može biti “jedan do kraja i neograničeno validan odgovor, jer se mijenjaju i vrijeme i okolnosti”.
Prema njegovim riječima, mnoga rješenja vojnih, političkih i drugih aspekata “moraju se nadograđivati”.
“Ako je Dejton ugrožen, ugrožen je od nas samih. Niko ga drugi nije ugrozio. Ako ga mi ne raspakujemo, unapređujemo, dograđujemo u vlastitom interesu, onda će okolnosti po mehanizmima prirodnih i društvenih zakona to tražiti”, dodao je Cikotić, koji smatra da je vojni aspekt tog sporazuma dogovoren na najprecizniji način.
SRNA