Ivana Stamenković, raseljena kao djevojčica iz Prištine, danas je sa majkom i sestrom prislužila svijeću na grobu oca i brata i rekla tom prilikom da su u Prištini i mrtvi Srbi nepoželjni, što postaje jasno kada se pogledaju groblja, porušeni i rastureni nadgrobni spomenici.
– Rođena sam u Prištini, tu su mi sahranjeni otac i brat. Do skoro nismo smjeli da dođemo ni svijeću da prislužimo kod spomenika, koji je u više navrata rušen i devastira – navela je Stamenkovićeva.
Ona ističe da su svi rođeni u Prištini i na cijelom Kosovu i Metohiji koji su, poput nje i njene porodice, morali da bježe pred teroristima 1999. godine i danas tamo gdje su prebjegli – došljaci i nepoželjni.
– Tamo smo strana lica, a ovdje u Prištini smo nepoželjni. Kada vidite sliku groblja, porušene i rasturene nadgrobne spomenike onda vam postane jasno da su i mrtvi Srbi u Prištini nepoželjni – rekla je Stamenkovićeva.
Starosjedelac iz Prištine Ilija Trajković kaže da je neshvatljivo i neprihvatljivo to što se i sa groblja u Prištini odnose posmrtni ostaci i što na groblju skoro da i nema sahranjivanja, čime se zatiru tragovi postojanja Srba u glavnom gradu južne pokrajine.
Opijelo u lokalnoj kapeli i na grobovima služio je paroh Saša Mitrović, koji je u obraćanju novinarima izrazio zabrinutost zbog malog broja Srba koji su danas došli na groblje u Prištinu.
On je apelovao da raseljeni Srbi bar na Zadušnice posećuju groblje u Prištini.
Raseljeni Srbi danas su izašli i na groblja u Đakovici i južnoj Kosovskoj Mitrovici, a i njihov dolazak obezbjeđivali su pripadnici Kosovske policijske službe, i do sada nisu zabilježeni incidenti.
(Srna)