Portparolka Inspektorata RS Dušanka Nikolić istakla je da se igračke svrstavaju u predmete opšte upotrebe i njihova kontrola se vrši, kako prilikom uvoza, tako i u unutrašnjem prometu.
– Za devet mjeseci ove godine republička zdravstvena inspekcija je prilikom uvoza pregledala 313 pošiljki igračaka, od kojih je uzela 56 uzoraka za laboratorijsku analizu parametara zdravstvene ispravnosti i kvaliteta – istakla je Nikolićeva. Dodala je da se laboratorijskim analizama ispituju migracije teških metala, sadržaj sitnih dijelova i ftalata, kao i otpuštanje boja, izvlačenje niti i kose, isticanje propisanih upozorenja na deklaraciji i drugo.
– Na osnovu rezultata laboratorijskih analiza za sedam pošiljki dječjih igračaka zabranjen je uvoz. Kontrolisane su igračke porijeklom iz različitih zemalja, ali su sve neispravne porijeklom iz Kine – naglasila je Nikolićeva. Kada se utvrdi da je pošiljka igračaka neispravna, istakla je Nikolićeva, inspektor uvozniku zabranjuje uvoz i nalaže povrat dobavljaču ili uništavanje. U ovim slučajevima sporne igračke nisu ni puštene u promet u maloprodaju te ne postoji rizik da su, kaže, distribuirane potrošačima.
Izvršna direktorica Udruženja za zaštitu potrošača “DON” iz Prijedora Murisa Marić kaže za “Glas Srpske” da je nemoguće prekontrolisati baš svaki kontingent robe te preko noći utvrditi koliko na naše tržište stigne sumnjive robe i kojim kanalima.
– Zbog toga kupci, prvenstveno roditelji treba da obrate više pažnju na ispravnost igračaka za mališane, jer mala nepažnja može da košta – kazala je Marićeva.
Dodala je da je ove, ali i proteklih godina u Srpskoj kontrolisano mnogo igračaka i da ih je dosta sumnjivog kvaliteta.
– Kupci, između ostalog roditelji, više pažnje obraćaju na kvalitet obuće i odjeće nego na ispravnost igračke. Građani uglavnom odreaguju, i to mali broj njih, kada se objavi informacija o kontroli igračaka na svjetskom tržištu i da se neka povlači sa tržišta – istakla je Marićeva.
Najveći rizici
U Inspektoratu RS ističu da najveći rizik predstavljaju sitni dijelovi koji se lako odvajaju, igračke sa magnetima zbog opasnosti od gutanja magneta, nedozvoljen sadržaj ftalata, oštri dijelovi koji mogu izazvati povrede djece i neprijatan miris igračaka, lako izvlačenje niti i kose te lako skidanje boje.
– Potencijalno opasne su i igračke koje imaju oštre ivice ili druge dijelove koji vire, na koje se dijete može povrijediti. Ukoliko kod plišanih i sličnih proizvoda otpadaju vlakna, ne treba ih kupovati – objasnila je Dušanka Nikolić i dodala da kupci treba da poštuju i preporuke proizvođača o starosnoj dobi za koju je neka igračka namijenjena te da prilikom kupovine provjere informacije navedene na deklaraciji, naziv proizvođača i zemlju porijekla.
Glassrpske.com