Rampa iz Budimpešte: Mađarski parlament nije odobrio članstvo Švedske u NATO

July 31, 2023, 3:28 pm

Mađarski parlament na vanrednoj sjednici, sazvanoj na inicijativu opozicije, nije glasao o prijemu Švedske u NATO. Poslanici vladajuće stranke “FIDES – Mađarska građanska unija” i njihovi partneri bojkotovali su zasjedanje, zbog čega nije bilo kvoruma, prenosi TASS.

Kako se navodi, za usvajanje dnevnog reda, u koji su poslanici opozicije predložili da se uvrsti pitanje ulaska Švedske u Sjevernoatlantski savez, nije bilo dovoljno glasova.

Sastanak, prenošen na sajtu parlamenta, sveden je na razmjenu mišljenja predstavnika opozicionih partija o nizu pitanja unutrašnje i spoljne politike.

Mađarski parlament završio je proljećno zasjedanje 7. jula, međutim, predsjednik Laslo Kever bio je prinuđen da sazove vanrednu sjednicu jer se 49 opozicionih poslanika javilo sa takvom inicijativom.

Za ovo je po zakonu bilo dovoljno 40 poslanika. Istovremeno, FIDES, koji zajedno sa demohrišćanima ima 135 od 199 mjesta, saopštio je da namjerava da razmatra ulazak Švedske u NATO tek na jesen.

Mađarski parlament će nastaviti sa radom u septembru.

Podsjetimo, Mađarska je i dalje jedina zemlja, zajedno sa Turskom, koja nije ratifikovala dokumente o pristupanju Švedske Alijansi. Budimpešta je prethodno izrazila nezadovoljstvo zbog neprijateljskih izjava švedskih političara i na ovu temu razgovarala sa Stokholmom.

Ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto izjavio je ranije da se Budimpešta stalno konsultuje sa Turskom po pitanju ratifikacije članstva Švedske u NATO-u i da neće usporavati pridruživanje te zemlje Alijansi ukoliko bude napretka u pregovorima između Ankare i Stokholma.

Mađarska je više puta izjavljivala da ne namjerava da spriječi prijem Švedske u NATO i da “neće biti posljednja koja neće ratifikovati takav sporazum”.

Vlada je prošlog ljeta podnijela na ratifikaciju u parlamentu dokumente o pristupanju Finske i Švedske NATO-u. Mađarski poslanici su 27. marta odobrili pristupanje Finske alijansi, ali su odložili razmatranje pitanja Švedske.

Finska i Švedska su podnijele prijave 18. maja 2022. godine, uz ocjenu njenih političara da su ih događaji u Ukrajini podstakli na ovaj korak.

RTRS (Foto: arhiva)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *