Predsjednik Odbora za privredu i finansije SDS-a Slaviša Raković ocijenio je da je u BiH potrebno uvesti dvije stope PDV-a, višu i nižu koja bi obuhvatila veliki paket proizvoda i usluga potrebnih za normalnu egzistenciju građana.
“Konkretno, to se odnosi na hranu, odjeću, obuću, lijekove, udžbenike… Tim potezom bi olakšali i unaprijedili životni standard građana, a oporezovali druge vidove potrošnje koji ne spadaju u neophodne”, rekao je Raković na konferenciji za novinare u Istočnom Sarajevu.
On smatra da je neophodna reforma Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH, da se mora znati kako funkcioniše, kako je kadrovski opremljena i kako troši budžetska sredstva koja su joj dodijeljena.
“Uprava za indirektno oporezivanje mora da bude besprekorna, moramo da znamo kako funkcioiniše, a ne da odlukom o povećanju PDV-a i prihoda pokrivamo sve njihove neuspjehe”, navodi Raković.
On je upozorio da bi povećanje PDV-a dovelo do lančanog povećanja cijena, što bi negativno uticalo na standard građana i funkcionisanje privrede.
“Iako se obaćava povećanje plata u javnom sektoru, ni to nije dovoljno da nadoknadi gubitak koji će građani osjetiti kroz ovaj vid oporezovanja potrošnje”, naveo je Raković.
Prema njegovim riječima, još veći problem predstavlja postojanje niza zahtjeva privrede da se olakša njen status u sistemu oporezivanja kako bi se postigli bolji efekti i rast privređivanja.
Raković kaže da se to, prije svega, odnosi na izuzetno nizak ulazni prag PDV-a koji na godišnjem nivou iznosi 50.000 KM prihoda, a koji bi, po procjenama SDS-a, trebao da iznosi minimalno 100.000 KM.
On smatra i da se rokovi naplate PDV-a, koji se sada plaćaju 10. u mjesecu za protekli mjesec, mogu pomjeriti za 20. u mjesecu, pa čak do plaćanja na fakturisanu realizaciju.
Raković je ocijenio da budući predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija i cijeli Savjet ministara koji će biti izabran fokus svojih reformi treba da okrenu prema UIO i da omoguće da se sprovedu duboke reforme sistema indirektnog oporezivanja kako bi i privreda i građani mogli da daju puni doprinos razvoju društva.
SRNA