Prema njegovim riječima, Ministarstvo pravde BiH će preduzeti sve mjere propisane zakonom i međunarodnim ugovorima radi zaštite ovog, kao i svih građana BiH.
“Na osnovu međunarodnih ugovora, kao i domaćih propisa, BiH ne izručuje sopstvene državljane osumnjičene za počinjeno krivično djelo ratnog zločina, već se eventualno krivično gonjenje može izvršiti samo pred pravosuđem u BiH”, objasnio je Radulj.
On je dodao da će Ministarstvo pravde BiH, čim dobije relevantne podatke od Suda BiH, uložiti protest Interpolu na potjernicu raspisanu za Milanom Kulašom.
“Protest će biti uložen na osnovu Rezolucije Generalne skupštine Interpola, koja omogućava BiH da, ukoliko je njen državljanin na međunarodnoj potjernici kojom se tereti za ratni zločin, zločin protiv čovječnosti i genocid, može uložiti protest u roku od 30 dana od dana raspisivanja potjernice. Ishod ulaganja protesta je da će potjernica biti izbrisana iz svih evidencija Interpola”, precizirao je Radulj.
Zamjenik ministra pravde BiH istakao je da hapšenje Milana Kulaša predstavlja dokaz o neprovođenju Protokola o saradnji u procesuiranju počinilaca krivičnih djela ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti i genocida.
On je podsjetio da Protokol, koji su potpisali glavni tužioci BiH i Hrvatske prije više od godinu dana, predviđa da će tužilaštva međusobno razmijeniti podatke o predmetima ratnih zločina i vršiti razmjenu informacija i dokaza, s ciljem eventualnog procesuiranja lica u zemlji njihovog državljanstva i prebivališta.
“Zašto je hrvatsko pravosuđe raspisalo potjernicu za ovim licem, a nije iskoristilo mogućnost iz Protokola? Ovo pitanje dovodi u sumnju međusobnu saradnju ova dva tužilaštva povodom provođenja Protokola, iako se Tužilaštvo BiH kontinuirano hvali zavidnom saradnjom sa Tužilaštvom u Zagrebu”, zaključio je Radulj.
Policija je u Gradišci preksinoć uhapsila Kulaša, državljanina BiH, prema nalogu Suda BiH. SRNA