Radović: Identifikovati opasne tačke na putevima

January 2, 2015, 8:17 am

Direktor Agencije za bezbjednost saobraćaja Republike Srpske Milija Radović ističe da je podignut nivo bezbjednost u saobraćaju i da je u 2015. godini potrebno identifikovati opasne tačke na svim putevima.

“U 2014. godini na putevima u Republici Srpskoj poginulo je 126 lica, što je manje za 15 odsto u odnosu na 2013. godinu, kada je poginulo 151 lice.

Ovo je najmanji broj poginulih u Srpskoj od kada se vodi saobraćajna statistika”, napominje Radović u intervjuu Srni.

Prema njegovim riječima, viši nivo bezbjednosti u saobraćaju rezultat je rada Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva saobraćaja i veza, Agencije za bezbjednost saobraćaja i Auto – moto saveza Srpske.

“Preventivne kampanje koje smo provodili u 2014. godini imale su efekta. Intenzivnije smo, bolje i kvaltetnije proveli kampanje koje se odnose na vezivanje pojasa, kontrolu brzine i ostale aktivnosti bitne za podizanje nivoa bezbjednosti u saobraćaju”, pojašnjava Radović.

On podsjeća da je u 2014. godini usvojen pravilnik o identifikaciji i sanaciji opasnih mjesta na saobraćajnicama u Srpskoj.

“Ovim pravilnikom predviđeno je da nadležne institucije analiziraju saobraćajne nesreće u protekle tri godine i da na osnovu toga odrede koje su to opasne tačke na našim putevima, te da ih obilježe odgovarajućom saobraćajnom signalizcijom”, pojašnjava Radović.

On naglašava da je nakon toga potrebno otkloniti sve nedostatke koji budu uočeni na opasnim tačkama, da bi broj saobraćajnih nesreća bio umanjen.

“U Republici Srpskoj imamo više putnih pravaca na kojima su saobraćajne nesreće učestalije, a to su Banjaluka – Prijedor, Prijedor – Kozarska Dubica, LJubogošta – Pale, Klašnice – Prnjavor. U narednom periodu moramo učiniti sve da i ovi putni pravci postanu bezbjedniji”, kaže Radović.

On napominje da je posebna pažnja u ovoj godini bila usmjerena na zaštitu djece u saobraćaju.

“To nam je jedan od prioriteta i u narednom periodu. U saradnji sa lokalnim zajednicama i Ministarstvom unutrašnjih poslova Republike Srpske, našu djecu ćemo naučiti da pravilno učestvuju u saobraćaju”, najavljuje Radović.

Radović smatra da su zakonskiakti koji se odnose na bezbjednost saobraćaja kvalitetni, ali da ima prostora za njihovo unapređenje.

“Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH trebalo bi da bude usvojen u narednoj godini. Važno je da zakonska regulativa bude kvaliteno provođena i da nadležne strukture sankcionišu sve vrste prekršaja”, navodi Radović.

On vjeruje da će u Republici Srpskoj i u ovoj godini biti unaprijeđen nivo bezbjednosti u saobraćaju.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *