Potpredsjednik Vlade Srpske Anton Kasipović rekao je novinarima, nakon sastanka, da su date određene inicijative o tome kako prevazići postojeći vakuum, s obzirom na to da prestaje važenje postojećeg Opšteg, ali i granskih kolektivnih ugorova, o kojima će obavijestiti Vladu.
On je poručio da u nastaloj situaciji niko neće pretrpjeti nikakvu štetu i da će Vlada Srpske reagovati donošenjem potrebnih odluka ako procijeni da će nastupiti šteta. On je naglasio da će Vlada preuzeti sve rizike na sebe “jer niko ne smije pretrpjeti štetu iz svojih prava”.
“Potrebno je sada sagledati kako raditi i funkcionisati u interesu, prije svega, svih zaposlenih dok ne završimo kompletan posao i usaglasimo sve odredbe Opšteg kolektivnog i posebnih ugovora”, naveo je Kasipović.
On je rekao da su date određene inicijative i prijedlozi u vezi sa opredjeljenjem da se nastavi proces pregovora, kao i da će pregovarački timovi biti sastavljeni u četvrtak, 28. aprila.
“Dogovorili smo se i da bude organizovana sjednica Ekonomsko-socijalnog savjeta u utorak, 26. aprila, sa dvije inicijative”, naveo je Kasipović.
On je pojasnio da se jedna inicijativa odnosi na produženje važenja kolektivnih ugovora do razumnog roka do kojeg se mogu usaglasiti tekstovi opšteg i posebnih kolektivnih ugovora, a druga inicijativa odnosi se na primjenu odredaba Člana 134 Zakona o radu, gdje bi Vlada donosila potrebe odluke.
“Željeli bismo da završimo proces pregovora i zbog toga smatram ozbiljnim i razboritim razmišljanje da pokušamo stvoriti uslove za produžavanje rokova važenja postojećih ugovora”, rekao je Kasipović.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Milenko Savanović rekao je da su date dobre inicijative koje će poslužiti da se kreiraju određeni prijedlozi, kao i da će se pristupiti brzoj realizaciji rješenja na osnovu tih inicijativa.
Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić rekla je da je dala prijedlog da se produži važeći Opšti kolektivni ugovor, kao i granski, da se ne bi stvorilo haotično stanje prestankom važenja ovih dokumenata, na rok kojeg se dogovore socijalni partneri i u kojem mogu donijeti ti ugovori.
Ona je naglasila da je Savez sindikata ispoštovao sve potrebne zakonske rokove, ali da to nisu ispoštovali drugi socijalni partneri. “Da jesu to ispoštovali imao bi se u roku od 90 dana potpisan novi Opšti kolektivni ugovor”, rekla je Mišićeva.
Saša Trivić iz Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske rekao je da poslovna zajednica da se mora doći do novih kolektivnih ugovora, kao i da je radna grupa koja je radila na izradi novog Opšteg kolektivnog ugovora bila usmjerena na pravna pitanja koje je trebalo riješiti.
On je najavio za srijedu, 27. aprila, održavanje skupštine Unije udruženja poslodavaca koja će dati ovlaštenja za nastavak daljih pregovora koji bi trebali da dovedu do potpisivanja novog Opšteg kolektivnog ugovora.
Trivić smatra da to što danas prestaju da važe Opšti i posebni ugovori sutra “se ništa spektakularno ne dešava”, jer nikom nije u interesu da podiže bespotrebne tenzije.
Predsjednik Konfederacije sindikata Srpske Obrad Belenzada poručio da je vakuum koji je nastao prestankom važenja Opšteg kolektivnog ugovora, kao i granskih, ne bi trebalo da se loše odrazi na bilo koga i da treba ozbiljnije krenuti u traženje rješenja.