Radioaktivni otpad stiže na Trgovsku goru: Hrvatska ignoriše apele iz BiH, ugroženo 300.000 ljudi

February 6, 2020, 4:33 pm

Dok iz Hrvatske poručuju da su sve aktivnosti usmjerili na osnivanje Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na svojoj teritoriji, iz BiH najavljuju da će narednih dana odlučiti koje poteze povući kako bi zaustavili Hrvatsku u namjeri da taj Centar bude na Trgovskoj gori, u neoposrednoj blizini granice između dvije države.

Iz hrvatskog Fonda za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva iz Nuklearne elektrane Krško (Fond NEK) za Srpskainfo su saopštili da Hrvatska i Slovenija nisu postigle dogovor o zajedničkom odlaganju radioaktivnog otpada.

– Na taj način bi se zbrinuo samo otpad koji nastaje radom Nuklearne elektrane Krško. Za Hrvatsku to nije dugoročno, a ni konačno rješenje, jer i dalje ostaje neriješeno pitanje zbrinjavanja institucionalnog otpada. S obzirom na to da Hrvatska nije postigla dogovor o preuzimanju radioaktivnog otpada sa Slovenijom, aktivnosti se usmjeravaju na uspostavljanje Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada u Hrvatskoj – navode iz ovog Fonda.

Na sajtu Fonda je navedeno da bi se u Centru prvo skladištio radioaktivni otpad iz Hrvatske, a potom bi u njemu bilo i dugoročno skladište radioaktivnog otpada iz NE Krško.

Kasarna

Iz Fonda NEK kažu za Srpskainfo da je hrvatskim nacionalnim programom prednost u odabiru lokacije za izgradnju skladišta nisko i srednje radioaktivnog otpada utvrđena u kasarni “Čerkezovac” na Trgovskoj gori, u hrvatskoj opštini Dvor.

U opštini Novi Grad, koja je oko dva i po kilometra udaljena od Trgovske gore, ne predaju se i poručuju da će se boriti protiv plana Hrvatske. Načelnik ove opštine Miroslav Drljača kaže da bi naredne sedmice trebalo da bude utvrđeno koje poteze će povući BiH.

– Hrvatska ne odustaje od svoje namjere i mi insistiramo da institucije BiH preuzmu odgovornost. Sazvan je sastanak u Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, na kojem ćemo učestvovati. Smatram da su velike mogućnosti BiH u rješavanju ovog problema, jer je BiH kao i Hrvatska potpisnica konvencija koje se bave ovom temom – istakao je Drljača.

Život oko rijeke

Mještanin Novog Grada i otac troje djece, Aleksandar Janković, kaže da je doveden u pitanje opstanak stanovništva u blizini Trgovske gore. Ističe da je Una udaljena oko 850 metara od kasarne “Čerkezovac”.

– Ljudima koji gravitiraju na području rijeke Une čitav se život vrti oko nje, i ako Una bude ugrožena, ovaj kraj, koji inače napušta stanovništvo, izumrijeće. Mom prijatelju, koji za Njemačku proizvodi košnice, Nijemci su najavili da će prekinuti saradnju ukoliko dođe do toga – priča Janković i dodaje da stanovništvo ovog kraja živi isključivo od proizvodnje hrane, turizma i ekologija.

Napominje da je pisao i Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju kako bi upozorio da Hrvatska nije poštovala međunarodne sporazume tokom odabira lokacije Čerkezovac.

– Bili smo na javnim raspravama u Dvoru i Zagrebu, ali nijedna od primjedbi iz BiH nije uvažena. Ne želimo da ulazimo u rasprave o tome da li su Hrvati sposobni ili ne za građevinski poduhvat izgradnje odlagališta, jer znamo da je ovo trusno područje sa velikom brojem izvora. Trgovska gora nije podobna ni sa seizmološkog ni sa hidrološkog ni sa bilo kog drugog aspekta – ističe Janković.

Procijenjeno je da bi odlagalište na Trgovskoj gori moglo da ugrozi oko 300.000 stanovnika u slivu Une.

Saradnja

Iz Fonda NEK poručuju da su zbog uspostavljanja Centra prošle godine imali razgovore s predstavnicima Unsko-sanskog kantona, da komuniciraju s predstavnicima Novog Grada i da dalje namjeravaju da u svoje aktivnosti uključe susjedne države.

Tvrde da gradnja skladišta i nadzor nad njim neće imati negativnih uticaja.

– Sam radioaktivni otpad potrebno je prije skladištenja obraditi i pakovati s ciljem da nema migracije radioaktivnih čestica u okolinu – zaključuju u Fondu NEK.

Prethodne godine na području opština Novi Grad, Kostajnica, Krupa na Uni i Kozarska Dubica proglašen je „Park prirode Una“ s ciljem da Hrvatska odustane od plana da gradi odlagalište otpada u blizini ove rijeke. Međutim, to nije zaustavilo aktivnosti Hrvatske. http://credit-n.ru/zaymyi-next.html

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *