Srbi iz Federacije BiH imaju zakonske mogućnosti i moralnu obavezu da spriječe otimanje svoje imovine i neophodno je da se aktiviraju i onemoguće da njihova djedovina zauvijek bude izgubljena, poručeno je danas sa sastanka u Beogradu o problematici upisa svojine i rješavanju imovinskih prava Srba u FBiH.
Predsjednik Odbora za zaštitu Srba u FBiH Đorđe Radanović izjavio je da je od 2018. godine, kada je ovaj problem aktualizovan, podneseno 10.170 imovinskih zahtjeva i naglasio da je veoma važna informacija da Srbi imaju zakonsku mogućnost da vrate svoju imovinu, čak i u onim katastarskim opštinama, gdje je završeno uknjižavanje.
On je rekao da se greške ispravljaju i iznio podatak da je ispravljena greška i u slučaju imovine porodice predsjednika Srbije Aleksandra Vučića u Bugojnu.
– Važno je da svaki Srbin iz FBiH nadležnom sudu pošalje dopis sa navedenim prebivalištem, brojem telefona i razlog zašto šalje taj dopis, odnosno da navede da podatke šalje da bi oni postupili u skladu sa članom 71 Zakona o zemljišnim knjigama i da bi se ušlo u proceduru isravke greške – naglasio je Radanović.
On je naveo da će potreban obrazac biti postavljen na sajtu “Srpska zemlja”, gdje se nalaze i svi ostali potrebni obrasci za pokretanje procedure.
Radanović je rekao da je odnos institucija FBiH o pitanju srpske imovine ne samo loš, nego i maliciozan.
– Njihova želja nije da se ljudi javljaju. Ovo je istina, nije teška riječ – dodao je Radanović.
Predsjednik Udruženja Srba iz opština bosanske Krajine u Federaciji BiH Dragan Divjak, koji je jedan od organizatora sastanka, poručio je da ljubav prema djedovini, pravo i osjećaj pripadanja moraju prevladati bezakonje i da Srbi u FBiH moraju ostati gospodari nad onim što im pripada vijekovima.
– Moramo da zadržimo ono što su naši stari sačuvali vijekovima za nas.. u Drvaru, Grahovu… – poručio je Divjak.
On je ukazao da Srbi sa prostora FBiH danas plaćaju danak svom nemaru i činjenici da na vrijeme nisu urađene ostavinske rasprave i pozvao ih da bez odugovlačenja uđu u taj proces.
Predsjednik Fonda za izbjegla i raseljena lica i za saradnju sa Srbima u regionu AP Vojvodine Aleksandar Đedovac poručio je da će ovaj fond i država Srbija nastaviti snažno da podržavaju Srbe, ma gdje da bili, a posebno u FBiH.
On je ukazao da je za izbjegle, raseljene i Srbe iz regiona opredijeljeno dva miliona evra i da će sva udruženja koja okupljaju Srbe iz ove kategorije biti pozvana na razgovore.
– Sigurno ćemo pokušati posredstvom predsednika Srbije, a i Vlade Republike Srpske, kada bude formirana, da nam pomogne u tome energičnije i jače da pokušamo u tim krajevima ljudima, povratnicima da ih ekonomski osnažimo – rekao je Đedovac.
On je zamjerio onim udruženjima koja se nisu odazvala današnjem sastanku, poručivši da je neophodno da djeluju jedinstveno jer je riječ o opstanku srpskog naroda na tom području.
Najavljenjno je da će zaključci sa sastanka biti dostavljeni najvišim institucijama Republike Srpske i Srbije.
Sastanku su prisustvovali predstavnici 25 udruženja, predstavnici Srba iz organa lokalnih vlasti u FBiH, kao i Predstavništva Republike Srpske u Srbiji.
Izvor: Srna