Prema njegovim riječima, snimak skidanja srpske zastave koji se pojavio na društvenim mrežama pokazuje da ni zastava na pravoslanim crkvama ne može stajati iako postoji Temeljni ugovor Srpske pravoslavne crkve i BiH koji očigledno na teritoriji FBiH ne poštuju.
– Policija HNK ne radi svoj posao kako treba, što je dokazala više puta. U Mostaru je bilo više napada na pravoslavne objekte, groblja i ljude. U Konjicu je zabilježen prvi incident u ovoj godini, a lani smo registrovali 65 napada na SPC i objekte u vlasništvu Srba, kao i napade na Srbe – rekao je Radanović za Srnu.
Kad je riječ o kamenovanju kuće porodice Šantić u mostarskom naselju Bijelo Polje na Božić, Radanović je ukazao na isti odnos prema Srbima koji imaju Bošnjaci i Hrvati u dolini Neretve.
Radanović je naglasio da je Mostar “grad slučaj”, posebno kada je riječ o ugrožavanju prava Srba, te pozvao nadležne da istraže i pronađu počinice.
On je ministra unutrašnjih poslova FBiH Ramu Isaka pozvao da, umjesto što se hvali na društvenim mrežama i bavi “visokom politikom”, preduzme sve mjere koje su mu na raspolaganju da zaštiti srpski narod.
Grupa građana sinoć je protestovala ispred Crkve Svetog Vasilija Ostroškog u Konjicu zahtijevajući da bude skinuta srpska zastava koja je stavljena za pravoslavni Božić, a na lice mjesta izašla je i policija kako bi obezbijedila objekat.
Nakon dolaska policije, ovlaštena osoba ispred Crkve Svetog Vasilija Velikog skinula je zastavu, a okupljeni su se razišli.
Malobrojni Srbi u Konjicu rekli su da su nakon ovog incidenta uplašeni i uznemireni.
Riječ je o zastavi srpskog naroda koja se ističe na crkvenim objektima za vrijeme praznika, te je tako za Božić stavljena i na crkvu u Konjicu.
U mostarskom naselju Bijelo Polje na Božić je kamenovana kuća srpske povratničke porodice Šantić.
Portparol MUP-a Hercegovačko-neretvanskog kantona Ljudevit Marić rekao je Srni da je 7. januara Policijska stanica Sjever dobila prijavu da je kamenovana kuća u vlasništvu lica čiji su inicijali B.Š.
(Srna – Foto: Arhiva)