Rad u industrijskim pogonima može dovesti do razvoja plućnih bolesti

June 25, 2019, 6:36 am

Studija je pokazala da jedna od deset osoba koje pate od niza nekancerogenih oboljenja pluća može biti bolesna zbog udisanja plina, pare, dima ili prašine na radnom mjestu. Istraživanje je objavljeno u časopisu American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.

Oko 13 kliničkih i istraživačkih stručnjaka analiziralo je brojne studije o povezanosti profesionalnih opasnosti i bolesti pluća, prenosi Health24.

Ove studije su provođene širom svijeta više od dvije decenije. Važno je naglasiti da su autori obuhvatili niz respiratornih bolesti, od astme i hronične opstruktivne plućne bolesti sve do fibroze pluća te niza infekcija.

Autori studije procijenili su koliko profesionalni uvjeti mogu utjecati na nastanak različitih plućnih bolesti:

Tuberkuloza (kod radnika izloženih prašini sa silicijskim dioksidom) – dva posto
Pneumonija stečena u zajednici (kod odraslih u radnoj dobi) – 10 posto
Hronični bronhitis – 13 posto
Hronični opstruktivni plućni poremećaj – 14 posto
Astma – 16 posto
Pneumonitis – 19 posto
Idiopatska plućna fibroza – 26 posto
Plućna alveolarna proteinoza – 29 posto
Sarkoidoza i druga granulomatozna bolest – 30 posto

Karcinomi pluća i pleure nisu proučavani. Slično tome, analiza nije uključivala procjenu opterećenja za azbestozu, silikozu i pneumokoniozu kod radnika koji rade s ugljem, jer su ta oboljenja u potpunosti povezana s uvjetima rada.

“Uloga profesionalnih faktora u većini bolesti pluća je nedovoljno prepoznata. Neprepoznavanje važnosti faktora vezanih za rad u takvim okolnostima ometa dijagnozu, liječenje i, što je najvažnije, prevenciju daljnjih bolesti”, kazao je dr. Paul D. Blanc.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *