Italijanska kompanija R-S “Silicon” kod Mrkonjić Grada zatvorila je pogon i bez posla ostaje 95 radnika.
Razlozi su povećanje cijene električne energije i problemi na evropskom tržištu.
“Bez posla ostaje 95 radnika, a privreda bez još jednog značajnog pogona, a vlast ne reaguje. Za to vrijeme privreda dobija najave da bi struja, odnosno mrežarina uskoro mogla biti još skuplja”, piše BHRT.
U otvorenom pismu na društvenim mrežama oglasio se direktor fabrike.
Jelena Kuridža, direkto “Metalleghe Silicona” d.o.o. Mrkonjić Grad, kaže da uprkos izuzetno teškim uslovima poslovanja u posljednje dvije godine, divljajućim cijenama struje, kolapsu evropskog tržišta i svim drugim izazovima, nikada nismo prestali brinuti o svojim radnicima. “Kako smo dostojanstveno radili, tako smo i dostojanstveno započeli proceduru otpuštanja”, navodi ona.
Vlast o ovom pitanju nije ništa uradila, tvrdi sagovornik BHRT koji su ostali uskraćeni za odgovore na postavljena pitanja.
“Obzirom da sam ja istraživao svako preduzeće i svakog giganta, dešavalo se čak i da avansno uplaćuju struju kada Elektroprivreda RS uđe u probleme i da zamole Silicon da im unaprijed uplate struju, pa su kasnije to preklapali i puštali preko računa”, tvrdi Sergej Milanović, aktivista i bivši odbornik u SO Mrkonjić Grad.
Zoran Pavlović, ekonomski analitičar, smatra da je poražavajuće da su odlučili da zatvore fabriku, a da u međuvremenu ni lokalna zajednica, ni Vlada nisu ni pokušali da nađu rješenje za taj problem
“Ne da nemate novca na računu da investirate u nove energetske objekte, nego se i zadužujete skoro na mjesečnom nivou, tražeći garancije Vlade RS, bez kojih banke ne žele da daju čak ni male kredite ili pozajmice Elektroprivredi RS i njenim zavisnim preduzećima”, ističe Siniša Vukelić, glavni i odgovorni urednik portala Capital.
Podsjetimo, fabrika R-S Silicon u Mrkonjić Gradu otvorena je 2015. godine u okviru italijanske grupacije Metalleghe. Tada je objavljeno da je u projekat uloženo 80 miliona maraka. U januaru 2023. ugašena je proizvodnja i u Jajcu.
(Nezavisne – Foto: Printscreen/Youtube/BHRT)