Putin je dodao da je odluku o vraćanju tog poluostrva u sastav Rusije donio jer nije mogao da prepusti ljude na Krimu “pod valjak nacionalista”.
“Nastala je takva situacija u Ukrajini da smo prinuđeni da počnemo sa aktivnošću vraćanja Krima u sastav Rusije, jer ne možemo tu teritoriju i ljude koji žive tamo ostaviti na milost i nemilost sudbine i pod valjkom nacionalista”, rekao je Putin, u intervjuu za dokumentarac “Krim: Put u otadžbinu” ruskog TV kanala “Rusija 1”, čiji je dio sinoć emitovan.
Prema njegovim riječima, to je rekao njegovoj četvorici kolega u noći 22. na 23. februar prošle godine, po završetku sastanka koji je trajao skoro do sedam sati ujutro, prenosi Tas.
Prema njegovim riječima, tada je “dao određene zadatke, rekao šta i kako” treba da se uradi, ali “istovremeno naglasio” da će se to raditi samo u slučaju potpune uvjerenosti da “to žele ljudi koji žive na Krimu”.
Putin je rekao da je u anketi koja je sprovedena, “ne u kontekstu mogućeg prisajedinjenja” do održavanja referenduma 16. marta, tri četvrtine stanovništva željelo prisajedinjenje Rusiji.
“Ispostavilo se da onih koji žele da se prisajedine Rusiji tamo ima 75 odsto od ukupnog broja”, rekao je ruski predsjednik.
Putin je, kako je prenela RIA Novosti, rekao da “konačan cilj nije bio zauzimanje Krima i nekakva aneksija”.
“Konačan cilj bio je da se da mogućnost ljudima da izraze svoj stav povodom toga kako žele da žive dalje”, kazao je on.
“Rezultate referendum znamo. I postupili smo tako kako smo bili obavezni da postupimo”, rekao je Putin, dodajući da je tada smatrao da, ako Krimljani žele da ostanu u sastavu Ukrajine, “neka bude tako”, a ako žele da uđu u sastav Rusije, “ne možemo da ih odbacimo”.
Govoreći o evakuaciji tadašnjeg predsjednika Viktora Јanukoviča, Putin je rekao da je na sastanku sa rukovodiocima specijalnih službi i ministarstva odbrane dao zadatak da ga spasu, “jer bi ga prosto ubili”, a u dijelu prikazanog filma i da su opremom za praćenje svaki put kada bi on telefonom birao neki broj ustanovili lokaciju na kojoj se nalazi.
Krim je postao ruski region nakon referenduma na kom se ogromna većina izašlih – 96,77 odsto, izjasnila za prisajedinjenje Rusiji, birajući između te mogućnosti i obnavljanja važenja Ustava Republike Krim iz 1992. godine i statusa Krima kao dijela Ukrajine.
Prema sporazumu o prisajedinjenju, svi žitelji Krima postali su državljani Rusije, ukoliko nisu željeli da zadrže državljanstvo Ukrajine.
Prema zvaničnim podacima, koje prenosi RIA Novosti, od ruskog državljanstva odustalo je tek 3.427 ljudi, od ukupno približno dva miliona ljudi.
Kijev i dalje smatra Krim svojom teritorijom, podsjeća agencija.
RTRS