Predsjednik Rusije Vladimir Putin odobrio je Srbiji isporuku šest “migova 29” i kontingent oklopnih vozila – saznaju “Novosti”.
Prema informacijama iz državnog vrha Srbije, o ovoj temi se iza zatvorenih vrata razgovaralo na nedavnoj sjednici mješovitih komiteta za saradnju između dvije države, iako su obje strane poslije sastanka objavile štura i protokolarna saopštenja.
Ovaj značajan potez lidera iz Kremlja, koji može da dobije i geopolitičku aromu, ne znači da je rusko naoružanje praktično na pragu. Sada se navodno očekuje i zvaničan odgovor predsjednika Srbije Tomislava Nikolića i Vlade Srbije, a prepreka za realizaciju posla mogla bi da bude i predviđena cijena remonta postojećih letjelica.
Naime, Moskva je navodno stavila na sto da je za popravku lovaca, koji su u upotrebi, i prateće opreme neophodno oko 50 miliona dolara. To je srpskoj strani bilo skupo, pa je na scenu stupio ruski ministar odbrane Sergej Šojgu, koji je, kako se priča, uspio da snizi cijenu.
Sada je na potezu Srbija, koja mora pažljivo da izvaže i ekonomsku računicu, ali i političke posljedice koje sa sobom nosi moguća nabavka ruske ratne tehnike. Posao sa Rusijom bio bi epilog višegodišnjih napora Srbije da, poslije tri decenije, temeljno obnovi ratnu avijaciju. Zastarjelo vazduhoplovstvo i sve bliži datum isteka resursa srpskim “migovima” najveći su problem oružanih snaga Srbije.
SISTEM “BUK” PRESKUP
Na sastanku mješovite komisije bilo je riječi i o nabavci PVO sistema “buk”, ali je procijenjeno da Srbija trenutno nije u stanju da izdvoji novac za ovu vrstu tehnike.
“Buk” je jedan je od najpopularnijih raketnih sistema za odbranu neba na svijetu. Njegova cijena, nezvanično, je oko 60 miliona dolara po jednom divizionu. Da bi Srbija trebalo da učini maksimum da realizuje ovaj posao smatra nekadašnji komandant Ratnog vazduhoplovstva general Spasoje Smiljanić.
On ističe da je jačanje Ratnog vazduhoplovstva sada jedan od najvažnijih državnih interesa: “Srbija je vojno neutralna država i tako se i ponaša. Jedan od naših najvažnijih zadataka jeste jačanje oružanih snaga. Ukoliko su uslovi koje su ponudili Rusi realni, nema razloga da se posao ne zaključi”.
Vijek upotrebe lovačke avijacije Vojske Srbije ističe 2018. i 2019, što znači da je posljednji čas da počne remont postojećih letjelica. Postoje i najave da će se u budžetu za 2017. godinu prvi put poslije više godina naći i novac namenjen Ratnom vazduhoplovstvu.
Izvor: Novosti