Putin je dočekao 50 afričkih lidera i može zadovoljno da trlja ruke

October 26, 2019, 7:21 am

Vladimir Putin bio je domaćin prvog rusko-afričkog samita u novom pokušaju Moskve da obnovi svoje geopolitičko uporište na kontinentu od pada Sovjetskog Sveza.

Pored niza memoranduma o raumijevanju i sporazuma o saradnji, Rusija je sklopila i brojne trgovinske, vojne i energetske dogovore sa nekim od 54 afričke zemlje predstavljene na samitu u Sočiju.

Kada se sve sabere, Rusija će do kraja ove godine u Afriku poslati oružje vrijedno četiri milijarde dolara.

Putin je rekao da je Rusija otpisala dugove afričkih zemalja u iznosu od 20 milijardi dolara koji si se nakupili tokom sovjetske vlasti, kao i da je spreman da pomogne stabilizaciji sukoba u Centralnoafričkoj Republici i Sudanu.

Rusija je potpisala i ugovor o isporuci 12 helikoptera Mi-35 Nigeriji.

Što se tiče oblasti energetike, ruska državna nuklearna kompanija Rosatom pregovara sa Etijopijom o izgradnji nuklearne elektrane.

Ruska državna razvojna banka VEB, ruski izvozni centar i afrička banka za izvoz i uvoz popisali su sporazum o investicionoj saradnji na regionalnom naftovodu u Republici Kongo, a dogovoreno je i stvaranje međunarodne platforme za rudarske projekte u Africi.

VEB i ruski izvozni centar takođe su potpisali saradnju sa marokanskom kompanijom “MIA Enerdži” o finansiranju rafinerije.

Sberbanka, VEB i ruski izvozni centar udružili su se sa londonskom investicionom firmom “Gemkorp Kapital” u nagodbi od pet milijardi dolara radi stvaranja mehanizma za podršku trgovine između Rusije i afričkih zemalja.

Sporazum će ojačati ruski izvoz pružanjem finansijske pomoći za snabdevanje ruskom robom afričkim zemljama, uključujući Angolu, Etiopiju, Mozambik i Zimbabve.

Putin je rekao da se trgovinski promet Rusije sa Afrikom udvostručio u posljednjih pet godina i da iznosi više od 20 milijardi dolara.

Iako se u narednim godinama ponovo udvostručiti trgovinski promet, on ipak zaostaje za konkurentima na ovoj novoj granici. Primera radi, trgovinski promet koji EU ima sa Afrikom iznosi 334 miliona dolara, dok je onaj između Kine i Afrike 204 milijarde dolara.

Analitičari se uglavnom slažu da je samit u Sočiju značajan za razvoj ruske ambicije za projektovanje moći na svjetskoj sceni.

Rusija postaje značajna sila na kontinentu u vrijeme kada se SAD odvaja od njega, kada je EU podijeljena oko toga kako da mu pristupi, a Kina jača svoju hegemoniju. Samit obilježava dolazak Rusije kao igrača na cijelom kontinentu, a budućnost igre zavisiće od ekonomskih poslova dogovorenih na samitu, kažu stručnjaci.

(Blic, The Moscow Times – Foto: Tanjug/AP)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *