Otkud Zdenko Bećarević, mnogima poznatiji kao Zdeno u svijetu umjetnosti?
Slikari su, svi pomalo u porodici Bećarević, ali je Zdeno jedinstven u svojoj umjetnosti. Počev od ateljea, gdje je svaki zid popunjen; ovo je pravo sklonište starih, unikatnih stvari, slika, karikatura, ali i prijatnog razgovora. Zašto je jedinstven zaključuje se po mnogo čemu, a nama je u startu bilo interesanto mnogo toga, počev od toga da se Zdeno godinama bavi slikarstvom, a nikada nije prodao svoju sliku.
Ozbiljniji rad počeo je kaže nam, negdje 2000. godine. Učlanio se tada u Udruženje likovnih umjetnika u Prnjavoru i to je, bila odskočna daska za svijet umjetnosti. Slika kaže ono što osjeća u datom momentu. Nikada nije uradio nijednu identičnu sliku, bori se protiv toga da mora biti, kako kaže biti „ukalupljen“ u svijetu, iako priznaje, ponekad to stvori problem, naročito kada ima izložbe.
A svoje slike, uopšte ne prodaje. Nikada. Možda je kaže do sada, prodao samo jednu.
Nije od onih koji često prave izložbe i na taj način izlažu svoje radove. Imao je kaže nekoliko samostalnih, i to, osim Dervente, u Banjaluci, Tesliću, nakon čega je napravio pauzu.
Slikarstvo je za Zdenu, kako nam kaže intima. Ne voli se razmetati sa onim što radi. Ne voli da radi kada ga neko gleda. Voli da niko ne smeta, a najviše slika noću.
Iako nema uzora poštovalac je opusa nekoliko velikih svjetskih slikara, ali uvijek preferira davanje ličnog pečata svojim radovima. Posebnu čast mu predstavlja to što se njegov portret Patrijarha Pavla nalazio u bolničkoj sobi dok se Patrijarh liječio na VMA.
Jedna od stvari po kojima je Zdeno poznat jesu performansi kojima je prije nekoliko minuta, na originalan način skrenuo pažnju na određene društvene probleme. Počelo je protestom oko fontane u koju je simbolično smjestio 17 papirnih riba.
Sudeći po svemu ovome što smo vidjeli, Zdeni se dese momenti, koji će cijenimo ostati vječnost.
(Tekst i foto: TV K3)