Mali hram sa velikom istorijom, još većim značajem ali i sa ogromnim tajnama. To je hram Svetih apostola Petra i Pavla u Cerovici. Nalazi se na brežuljku na mjestu poznatom kao Gojakovac, najvišoj koti u selu Cerovica u Stanarima. Hram zbog pozicije na kojoj se nalazi dominira nad cijelim selom. Za ovaj mali hram vezuju se brojna predanja. Najznačajnije je ono da se upravo ovdje u borbama protiv Turaka istakao čuveni hajduk Gojko, koga su Turci mučki ubili. Na uspomenu na hajduka Gojka pređašnji stanovnici dadoše ime mjestu „Gojakovac“.
Prvobitni stanovnici Cerovice su došli iz raznih krajeva, a naročito iz Hercegovine. Kao najstarije porodice tretiraju se „Josići“ i „Anđelići“ porijeklom iz Hercegovine. Došavši u ovaj kraj, suočili su se sa mnogim poteškoćama. Kao prvo trebalo je iskrčiti šume. Zatim su osnovali i groblje i to na Gojakovcu. Tu su se održavali i prvi molitveni skupovi, najprije pod otvorenim nebom, a zatim pod šatorom. Predanje o crkvenom životu u Cerovici govori da je ranije postojala „neka građevina napravljena od pruća, pokrivena platnom, koja je izgledala kao šator“.
Gojakovac je bio prvi centar pismenosti i kulture. A da je tako i danas u dvadeset prvom vijeku potvrđuje činjenica da ima nešto što ni neke opštine nemaju. U Gojakovcu se nalazi Zavičajni muzej. Idejni tvorac muzeja je, sveštenik Miroslav Živković. Na 140 metara kvadratnih, prikazano je više od dvije stotine eksponata iz kulturnog, prosvjetnog, vjerskog i svakodnevnog života ovog sela. Posebnu pažnju svakako privlači stara kuća šeperuša koja je smještena u samom muzejskom prostoru.
Gojakovac jeste jedan mali zaseok sela Cerovice. Po nazivu sela i parohija dobija svoje ime „cerovička“. Nekada su na području ovoga sela, a i cijele parohije bile nepregledne šume. Najviše je raslo drvo cer i po njemu i selo dobija ime Cerovica. Pošto je teren brdovit, narod se bavi stočarstvom i zemljoradnjom. Sada već preovladava radništvo koje je zaposleno širom zemlje i svijeta. Simo Nikolčić u Crkevom odboru proveo je 12 godina. Priča nam da je narod ove parohije oduvijek oduvijek bio pobožan.
Jedna od najstarijih porodica u Cerovici jeste porodica Anđelić, a da ovo prezime još uvijekovdje živi dokaz je i Stojko, koji ponosno nosi staro prezime, koje je u Cerovici duboko utemeljeno. Posvećen je crkvi, redovno dolazi na službe, a njegov sin je takođe sveštenik, u Pribiniću kod Teslića. Sjeća se kada je ova crkva u ratu bila porušena.
Cerovica je godinama odolijevala napadima hrvatsko-muslimanskih snaga. Najveća ofanziva dogodila se 1995. godine ali je i tada odbranjena. Iako je Cerovica malo mjesto, za stvaranje Srpske živote je dalo 50 boraca sa tih prostora, 59 boraca sa prostora 13 opština Republike Srpske i jedna civilna žrtva rata – trogodišnja Sanje Josić. Danas se u kompleksu crkve nalazi Spomen-ploča, u slavu u čast svim borcima, koji su dali svoje živote u proteklom odbrambeno-otadžbinskom ratu. Sjećanje i bol, koja ne prolazi. Utjeha u crkvi i molitvi, koja daje nadu u bolje sutra.
TV K3