PUT NAS DOVEO: Jelena Vušurović, crnogorska umjetnica spojila manastir Osovicu i Hilandar – 27.10.2024.

October 27, 2024, 5:33 pm

Živjeti i slikati pored rijeke. Živjeti u ovakvom kraju, poput mjesta Vlaknica kod Srpca. Stvarati za veliku pravoslavnu svetinju. Stvarati za manastir Osovica. Najbolje to zna Jelena Vušurović, istaknuta akademska slikarka sa Cetinja.

Proteklog mjeseca Jelena je boravila u Srpcu, mjestu gdje se, kako nam kaže, osjeća baš kao kod kuće. Po drugi put bila je angažovana na vrijednom umjetničkom projektu, čiji će krajnji rezultat – nastale umjetničke slike krasiti prostorije manastira Osovica.

I upravo je, iz te ljubavi, a pomalo spontano došlo do toga da Jelena stvara sva ova djela. Ovo je samo dio onoga što je do sada uradila. Ideja je to Radovana Mitrakovića, direktora Centra za kulturu i sport. Želio je da fotografije iz manastira Osovica oplemeni; sa Jelenom je to bio, pun pogodak.

Teško je, objašnjava nam, reći koliko je potrebno za jedan portret, jer svaki zahtijeva posvećenost. Uz sve to istovremeno radi na više njih. Iako nam djeluju da neki od ovih radova izgledaju potpuno završeno, njeno oštro oko vidi sve one sitnice koje treba još da se završe. Neke je, priznaje uradila relativno brzo, a za neke je trebalo malo više vremena.

U razgovoru nam Jelena objašnjava da je ulje na platnu tehnika koja je inače spora, ali za nju je lakša, jer radi akrilik – tehniku koja podrazumijeva brzo sušenje, za razliku od ulja koje se jako sporo suši.

A sve što su radili, sve ove slike ulje na platnu, svi koji su željeli imali su priliku pogledati na izložbi koja je organizovana u sklopu obilježavanja krsne slave opštine Srbac, Pokrova Presvete Bogorodice.

Iza Jelene Vušurović je ogromno stvaralaštvo. Ipak, ukoliko mora nešto da izdvoji na šta je posebno ponosna, u prvi mah izdavaja humanitarne akcije.

Najveća motivacija Jeleni su djeca – David i Sara, koji su krenuli njenim stopama. David u svijet vajarstva, dok je Sara više zainteresovana za slikanje. Iako smo je upoznali dok radi potrete pravoslavnih svetinja, Jelena nam u razgovoru otkriva da  je u njenom radu posebno zanimljiv i čest motiv bika.

Tradicionalna, Likovno-ekološka kolonija možda je glavni krivac za projekat koji je Jelena radila u manastiru Osovica, jer se tu, prema priči Radovana, direktora Kolonije i rodila ideja.

Iako je projekat bio zahtjevan, Radovan je kaže itekako zadovoljan. Ono što je zacrtao – i ostvario je. Zadovoljan je sa Kolonijom, koja traje već 41 godinu i najstarija je likovno-ekološka kolonija u Republici Srpskoj, druga u cijeloj BiH. U depopu imaju kaže 780 slika. Velika je stvar vidjeti sve te slikare. Prizor je to kada se na jednom mjestu, na Bardači nađu slikari iz Republike Srpske, Srbije. A, pored njih slikari iz Jordana, Brisela, Engleske i mnogih drugih država.

(Tekst i foto: TV K3)

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *