Česi, Italijani, Romi, Poljaci, Ukrajinci. Mala Evropa je drugi naziv za Prnjavor. Ova opština se ponosi brojem nacionalnih manjina. Trenutno ih ima petnaest, a prije rata bilo je i više od dvadeset. Jedni od njih jesu i Italijani, naseljeni u Štivoru.
Zanimljivo je da na područje opštine Prnjavor Italijani dolaze 1881. godine iz trentinske oblasti. Naseljavaju i utemeljuju mjesto Štivor nadomak Prnjavora, mada Italijana danas ima i u prnjavorskim selima Devetina i Palačkovci. Dolaze zbog tadašnjih poplava i odrona koji su zadesili Trentino, pa se u potrazi za boljim životom raseljavaju po cijelom svijetu. Tada je Bosna i Hercegovina Italijanima nudila bolji život.
Suživot Italijana na području opštine Prnjavor zaista je na zavidnom nivou, jer manjinski narod dijeli sudbinu konstitutivnih naroda, a mnogi od njih su sa domaćim stanovnicima u bračnim zajednicama, tako da se uopšte ne osjećaju manjinama. Snježana Emanuela Linke Dalšašo jedna je od sedamdesetak mještana Štivora. I njeni, kao i preci njenih komšija, prije 140 godina došli su iz sjeverne Italije u ovaj kraj. I njen suprug Revert Linke, Nijemac iz Bremena, postao je pravi Štivorčanin, mada ne govori ni srpski, ni italijanski. Ali godine čine svoje, pa ponosno kaže da razumije skoro sve.
Na prostoru koji su naseljavali Italijani izgrađena je cesta koja je povezivala Prnjavor sa Derventom i koja je prolazila kroz šumoviti kraj. Pretpostavlja se da je najveći dio šume prokrčen 1891. godine, kada su se Italijani pripremali da grade prve kolibe za stanovanje i već tada su u šumi imali prvu kapelicu. Na područje Prnjavora Italijani su donijeli nove vrste vinove loze i krompir.
Od kada su Snježanini preci došli u Štivor, od prije 140 godina, nikada nije bio period da je ovaj prostor ostao sam, bez nekoga ko je čuvao to njihovo porodično stablo. Tu su bili svoj na svome, uostalom kao danas Snježana i njen suprug.
Crkva Svetog Ivana Krstitelja u Štivoru sagrađena je 1979. godine, a zvonik, koji je odvojen od crkvene zgrade, podignut je 1985. godine. Crkva je pravougaone osnove, pokrivena dvoslivnim krovom i sa dvije strane okružena plitkim trijemom. Na glavnom oltarskom zidu je 1989. godine naslikana freska koja prikazuje doseljavanje Italijana iz alpskih predjela Trentina u pitome brežuljkaste krajeve u okolini Prnjavora.U dvorištu crkve se nalaze i dva kamena granita donesena iz Trentinskih brda.
Snježana i njen suprug Revert obožavaju pse, što se dalo i primijetiti. Obožavaju starine, pa se u njihovom domaćinstvu mogu uočiti stari predmeti koje su donijeli i iz Švajcarske, Austrije.. Obožavju i zelenilo, cvijeće, pa je sada ovo vrijeme, pred početak proljeća, za njih, puno posla.
Mještani Štivora ispričali su nam i jednu zanimljivu legendu. Kažu, selo Štivor dobilo je ime po rakiji, šljivovici. Kada su njihovi preci došli u ove krajeve, od svojih komšija pravoslavaca naučili su da peku šljivovicu i da je piju, ali nikako nisu uspijevali da prelome jezik sa onim „šljivov“, pa su ga prekrstili u u Štivor.
TV K3