Zaposlenim stanovnicima metropola put do posla predstavlja “horor”, pokazuje studija sa Univerziteta u Montrealu. U njoj je učestvovalo 2.000 osoba, a pokazala je da trećina radnika koji putuju do posla boluje od fizičke i psihičke iscrpljenosti uzrokovane stresom zbog gužve u saobraćaju.
Rizik postoji već kod putovanja od 20 minuta, a ako vam do firme treba više od pola sata, to se definitivno odražava na zdravlje. Da li ćete zaista pregoreti, zavisi od više faktora, poput mentalnog sklopa, uslova putovanja i radnog mesta. Vođa istraživanja Eni Berek kaže da bi se stres mogao smanjiti kada bi poslodavci bili fleksibilniji i dozvoljavali povremeni rad od kuće ili odlazak sa posla ranije kako bi se izbegao popodnevni špic.
Ranija studija, sprovedena na malom uzorku od 125 radnika, pokazala je da oni koji putuju na posao imaju viši krvni pritisak i pod većim su stresom od vojnih pilota i policajaca na demonstracijama. Nisu pošteđeni ni stanovnici ruralnih predela koji su, dokazano je, manje efikasni na radnom mestu. Razlog je u činjenici da ima manje polazaka autobusa ili vozova, pa je i rizik od propuštenog vozila veći. Stres se zatim prenosi na radno mesto. Što je putovanje duže, nezadovoljstvo životom je veće, jer osobe osećaju da gube dragoceno vreme.
Izvor: Novosti