Univerzitet Kolumbija u Njujorku, objavio je dobitnike Pulicerovih nagrada za 2024. godinu.
Ove nagrade smatraju se najprestižnijim u američkom novinarstvu i odaju priznanje za rad u više novinarskih i umjetničkih kategorija.
Nagradu u kategoriji istraživačkog novinarstva osvojila je novinarka Njujork tajmsa Hana Drajer za seriju priča o radu djece migranata širom SAD.
Nagrada za javnu službu, koja se smatra najprestižnijom, pripala je “ProPublici”, neprofitnoj organizaciji sa sjedištem u Njujorku posvećenoj istraživačkom novinarstvu. Priznanje je dodjeljeno za razotkrivanje mreže sumnjivih finansijskih afera u koje je umješan sudija Klarens Tomas iz Vrhovnog suda SAD.
Sara Konvej iz Siti biroua i Trini Rejnolds-Tajler iz Instituta “Nevidljivi” dobili su nagradu u kategoriji lokalnog izveštavanja za seriju priča o sistemskom rasizmu i nestalim ženama Afroamerikankama u Čikagu.
Lokalni list Lokaut Santa Kruz kako prenosi RTS dobio je Pulicera u kategoriji izveštavanja o udarnim vijestima za tekstove o poplavama i klizištima u Kaliforniji.
O Masku pisao Rojters, o aferama Modija Vašington post
Novinska agencija Rojters je osvojila priznanje za tekstove o praksi poslovanja kompanija Ilona Maska iz automobilske i avio-industrije u kategoriji nacionalnog izvještavanja.
Ista nagrada dodjeljena je i za istraživanje Vašington posta o opasnostima poluautomatske puške “AR-15”, naširoko korišćene u masovnim ubistvima u Americi, u članku “Teror u ponavljanju”.
Novinari Vašington posta nagrađeni su i za sveobuhvatnu istragu na terenu u Indiji, koja je razotkrila metodično podrivanje najveće svjetske demokratije od strane premijera Narendre Modija i njegovih hinduističkih saveznika.
Dejvid E. Hofman iz Posta osvojio je nagradu za uredničko pisanje za seriju o korišćenju digitalne tehnologije od strane autoritaraca za suzbijanje neslaganja.
Dobitnik i kolumnista Vašington posta za tekstove o Putinu i Rusiji
Priznanje za međunarodno izvještavanje dobio je Njujork tajms za izvještaje o napadu Hamasa na jug Izraela 7. oktobra, neuspjesima izraelskih obaveštajnih službi da spriječi akciju i odgovoru Vojske Izraela.
Saradnik Vašington posta Vladimir Kara-Murzi dobitnik je priznanja u kategoriji komentara za tekstove pisane o Vladimiru Putinu, životu o Rusiji i demokratskoj budućnosti njegove zemlje, navodi se u obrazloženju odluke.
Kritičar Džasting Džang iz Los Anđeles Tajmsa dobio je priznanje za žanrovsku filmsku kritiku pišući o savremenom iskustvu gledanja filmova.
Magazin Njujork tajms dobio je nagradu i za scenario dugometražnog filma “Majka koja se promjenila: priča o demenciji”, autorke Kejti Engelhart, u kojem se opisuje kako su dve sestre postupale nakon što im je majka dobila dijagnozu da boluje od Alchajmerove bolesti.
Pulicerova nagrada – istorija i tradicija
Pulicerove nagrade smatraju se najprestižnijim u američkom novinarstvu i odaju priznanja za rad u više novinarskih i umjetničkih kategorija.
Ovogodišnja priznanja dodeljena su dok su se na pojedinim američkim univerzitetima, uključujući i Kolumbiju, održavali propalestinskim i proizraelski protesti.
Nagradu je ustanovio Džozef Pulicer, mađarsko-američki novinar i izdavač, koji je nakon smrti 1911. sav svoj imetak zaveštao Univerzitetu Kolumbija.
Prva Pulicerova nagrada je dodeljena 4. juna 1917, a dobitnike bira nezavisna komisija.
(Nezavisne – Foto: TANJUG)